Поліція відкрила кримінальну справу через руйнування цвинтаря, де поховані жертви Голодомору на Чернігівщині

Правоохоронці відкрили кримінальну справу через пошкодження цвинтаря з похованнями жертв Голодомору 1932-1933 років у Чернігівській області.

Про це повідомили у поліції Чернігівської області.

Слідчі досліджують законність дій місцевої влади під час проведенні робіт із доброустрою та впорядкування території в центрі села Івківці Прилуцького району. Йдеться про пошкодження ділянки, де могли бути поховані жертви Голодомору.

Слідчо-оперативна група оглянула територію та опитала місцевих мешканців. Наразі слідчі вивчають документи, пов’язані із цією подією.

Поліція відкрила кримінальне провадження за частиною 1 статті 297 Кримінального кодексу України — наруга над могилою або іншим місцем поховання. Максимальне покарання — до трьох років позбавлення волі.

Що відомо про знищення цвинтаря?

Національний музей Голодомору-геноциду та телеканал «Прилуки» повідомили, що в селі Івківці бульдозерами зрівняли із землею цвинтар із похованнями жертв Голодомору 1932-1933 років. Водночас у селищній раді заявили, що за документами там кладовища немає, і назвали роботи доброустроєм території.

У музеї ж кажуть, що цей цвинтар зазначений як одне з понад тисячу місць масового поховання на території України в геоінформаційній системі музею ще у 2019 році.

Згідно з Національною книгою пам’яті, у роки Голодомору в Івківцях загинули від голоду щонайменше 162 людини, серед них — багато дітей. І це лише ті, чиї імена встановлено. Більшість із загиблих поховані саме тут, на старому кладовищі. Жителі села дотепер відвідують могили рідних.

Чернігівська обласна військова адміністрація звернулася через це до правоохоронних органів.

Голодомор 1932-1933 років

Керівництво СРСР організувало в 1932-1933 роках штучний масовий голод в Україні, щоб загнати українських селян у колгоспи та зламати національний опір, вказував Український інститут національної пам’яті.

Там зазначали, що масштаб брехні та фальсифікацій комуністичного тоталітарного режиму був таким великим, що науковці досі не можуть назвати точної кількості вбитих — в академічних дискусіях називають цифри жертв від 4 до 10 мільйонів людей.

Український парламент у 2002 році постановою, а у 2006-му — законом визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українців. Відтак це зробили ще понад 30 країн світу, а також Католицька церква та Вселенський патріархат.

Чимало країн та інституцій засудили Голодомор після початку повномасштабного вторгнення, зокрема Європарламент і ПАРЄ. Парламент Румунії визнав Голодомор злочином проти людства та українського народу, а парламент Австрії — «жахливим злочином».