«Це наклеп»: професор донецького вишу, якому закидають домагання до студенток, розповів свою версію подій

Викладач Донецького національного університету імені Василя Стуса, що базується у Вінниці, Сергій Штовба заперечив звинувачення в сексуальних домаганнях до студенток. Він вважає, що це повʼязано з намаганнями інших працівниць університету «звести рахунки». 

Про це він написав у Facebook. 

«Бруд, яким інтенсивно обливають мене в медіа останніми тижнями, — це наклеп задля зведення зі мною рахунків на рівні катедри інформаційних технологій та факультету інформаційних і прикладних технологій», — стверджує викладач. 

Він вважає, що всі закиди — «без доказів». Тим часом сам Штовба нібито отримав 4,5 бала з 5 за результатами семестрового студентського опитування. Не надходило й скарг. 

«Лише після виявлення мною у вересні 2024 року порушень академічної етики та низького наукового рівня деяких викладачів катедри розпочався Систематичне цькування, психологічний терор, форми зниження авторитету, форма психологічного тиску у вигляді цькування співробітника в колективі, зазвичай з метою його звільнення.мобінг із залученням студентів», — заявив Штовба. 

За його словами, коли в серпні 2023 року тодішня завідувачка катедри звільнилася, її обовʼязки почала виконувати Оксана Зелінська. Професор припускає, що після того конкурс на вакантну посаду не оголошували через «протекціонізм» Наталії Прямухіної, яка виконувала обов'язки декана факультету. 

Окрім того, він упевнений, що має «значно кращі науково-викладацькі здобутки», тож призначати конкурс для «опонентів» було б «ризиковано». З цим професор і пов’язує початок «мобінгу».

Уже в жовтні йому вручили наказ про відсторонення через службову записку Прямухіної. З копії документів він дізнався про доповідну зі свідченнями студентів щодо його «поганої поведінки».

Проте професор заявив, що всі фрази були загальними й без фактажу. Наприклад, там було вказано, що Штовба приймав лабораторні роботи в себе в кабінеті, зачиняючи його зсередини. Однак, стверджує він, зсередини замок у тих дверях «фізично неможливо зачинити». 

Окрім того, 10 з 19 студентів, які підписали документ, нібито не були на лабораторних Штовби, бо заняття в них проводив інший викладач. 

Він зазначив, що Комісія з академічної доброчесності та корпоративної етики не змогла пред’явити «жодного конкретного факту некоректної поведінки». Тим часом Прямухіна та Зелінська «намагалися підлити масла у вогонь», вважає Штовба. Зокрема, одна з них буцімто з порушеннями провела анкетування студентів та оприлюднила результати.

Уже після відсторонення Штовби у виші оголосили конкурс на посаду завідувача катедри. Сам викладач переконаний, що його намагалися «провести в дискримінаційний спосіб», тож просив скасувати конкурс. А втім, його скасували й без того. 

Після цього в МОН та до освітнього омбудсмена почали надходити листи від студенток про те, що їх не задовольняє, як університет реагує на звинувачення щодо порушення корпоративної етики. 

Сам професор каже, що процедура встановлення фактів етичних порушень розпочинається з подання письмової заяви, однак станом на 17 березня 2025 року студентки їх не написали. Він вважає, що вони «не зацікавлені в розв’язанні ситуації», а лише прагнуть «обливати брудом». 

Відповідь ректора на запит Сергія Штовби щодо надходження заяв про порушення ним корпоративної етикиFacebook / Serhiy Shtovba

Також Штовба заявив, що у студентки, яка писала заяву до поліції, лабораторні заняття вів інший викладач, на лекціях вона була лише кілька разів, а також дівчина не приходила на екзамен, бо її «влаштувала кількість балів».

Що передувало?

Одна зі співробітниць катедри інформаційних технологій Ім'я зміненеАнна розповіла hromadske, що вперше дізналася про скарги студентів 4 курсу восени 2024 року з регулярного анонімного анкетування. Вона зібрала старост, зʼясувала деталі й звернулася до керівництва.

За словами студентки Ім'я зміненеОксани, під час викладання професор «систематично створював емоційний дискомфорт в аудиторії». Зокрема, Штовба нібито запропонував їй «посидіти в нього на колінах» у присутності іншої студентки. А одного разу, коли вони були наодинці, він запропонував Оксані роздягнутися.

Також викладач запрошував дівчат до свого кабінету під час оцінювання робіт, хоч на це була виділена аудиторія, стверджує студентка.

У грудні студенти звернулися до Міносвіти зі скаргою, у якій описали ці випадки. Університет провів службову перевірку, на час якої викладача відсторонювали від роботи.

Згодом Комісія з академічної доброчесності визнала, що Штовба справді дозволяв собі сексистські висловлювання й сексуалізовану поведінку. Однак не підтвердила фактів сексуальних домагань, бо студенти, яких це стосувалось, не надали свідчень.

Уже 20 березня Штовбу допустили до аудиторних занять.