Ексначальник штабу «Азову» Кротевич зник з указу президента про нагородження орденом на тлі критики Сирського

Колишній начальник штабу 12 бригади спеціального призначення «Азов» Богдан Кротевич заявив, що з указу президента зникла згадка про його нагородження орденом Богдана Хмельницького II ступеня. 

Про це він сам повідомив у своїх соцмережах. 

Ще коли Кротевич був на службі, командир бригади Денис Прокопенко подав його на нагороду. Через чотири місяці президент підписав указ про нагородження, зазначив ексначштабу.

Уже 9 квітня заступник командира бригади Святослав Паламар (позивний — Калина) привітав Кротевича, надіславши скриншот з офіційного сайту Офісу президента, де військовий був у списку нагороджених. А наступного дня, каже Кротевич, у документі зникло його прізвище. 

«Чому так сталося? Можливо, через мою чітку позицію щодо заміни головнокомандувача. Хоча, якщо чесно, інших причин я просто не бачу. Але вкотре я переконався — в цій системі ще дуже багато треба змінювати», — наголосив Кротевич. 

Водночас він «майже впевнений», що сам президент не давав вказівки прибирати його з указу. Так, колишній начштабу «Азову» припускає, що хтось в Офісі президента має повноваження «виправити» указ без погодження верховного головнокомандувача ЗСУ.

Зазначимо, що на скриншотах, імовірно, видно указ №88/2025, який президент підписав 20 лютого. Адже в останньому документі про відзначення нагородами від 9 квітня немає тих прізвищ, які потрапили на фото з допису Кротевича.

Ми звернулися до Офісу президента, щоб зʼясувати, чому згадки про Богдана Кротевича більше немає в указі. 

Критика в бік Сирського

В інтерв'ю Guardian, яке випустили 9 квітня, колишній начальник штабу «Азову» Богдан Кротевич оголосив, що вважає, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повинен піти у відставку через накази, які, на його думку, «наражають життя військовослужбовців на небезпеку».

Окрім того, за словами ветерана, головнокомандувач «не зміг зламати російські лінії оборони» у 2024 році, окрім Курського напрямку.

«Сирський не намагається застосувати високу науку і мистецтво війни. Він має тільки дві функції: якщо ворог атакує, ти просто кидаєш туди більше людей. А якщо ворог переважає, відведи людей і скажи, що ти переживаєш за життя людей», — додав він.

Що відомо про Богдана Кротевича

Він долучився до «Азову» у 2014 році та пройшов шлях від піхотинця до командира взводу. Брав участь у ключових бойових операціях АТО/ООС, а у 2021 році очолив штаб «Азову». Він є кавалером ордена Богдана Хмельницького III ступеня та ордена Данила Галицького.

Після початку повномасштабного вторгнення обороняв Маріуполь і був помічником командира. У вересні 2022 року Кротевич повернувся з російського полону та розпочав відновлення боєздатності підрозділу та його масштабування до 12 бригади «Азов».

У червні 2024 року Кротевич подав заяву до Державного бюро розслідувань із закликом провести розслідування щодо генерала Юрія Содоля. Згодом видання Washington Post отримало у розпорядження скаргу Кротевича, у якій він начебто звинувачував генерала в помилках під час оборони Маріуполя. На тлі суспільного резонансу президент України Володимир Зеленський вирішив замінити командувача Об'єднаних сил ЗСУ.

У лютому 2024 року бригада «Азов» повідомила, що Богдан Кротевич (Тавр) залишає посаду начальника штабу після 10 років служби.