Понад третина українців вважають, що російську варто вивчати у школах — результати опитування
38% опитаних українців висловилися за те, щоб відновити вивчення російської мови в українськомовних школах. Найчастіше пояснюють свою думку тим, що російська мова є однією з іноземних мов, а тому її варто знати.
Про це йдеться в результатах опитування Київського міжнародного інституту соціології.
Водночас серед цих 38% лише 9% респондентів вважають, що російську треба вивчати на рівні української мови або принаймні вищому рівні, ніж інші іноземні мови.
Із КМІС включає до заходу України Волинську, Рівненську, Львівську, Івано-Франківську, Тернопільську, Закарпатську, Хмельницьку та Чернівецьку областізаходу на За КМІС, східний макрорегіон — це Донецька, Луганська та Харківська областісхід зростає частка тих, хто хотів би збереження вивчення російської мови в школах. Так, якщо на заході цю думку поділяють 25% опитаних, то на В опитуваннях КМІС під півднем розуміють Дніпропетровську, Запорізьку, Миколаївську, Херсонську та Одеську областіпівдні та сході — 51% та 57% відповідно.
Автори опитування попросили респондентів пояснити, чому вони вважають, що вивчення російської варто зберегти.
Найбільш поширенні відповіді — те, що російська мова є однією з іноземних мов, а іноземні мови загалом варто знати (так відповіло 38%), а також те, що ця мова поширена в Україні й так склалося історично (32%).
До трійки поширених відповідей також належить думка, що варто знати мову ворога (14%).
А втім, автори опитування зауважують, що частка тих, хто вважає, що російську мову варто вивчати в школах, щороку зменшується. У 2023 році за це виступали 42% респондентів.
І навпаки — в усіх регіонах збільшується частка тих, хто вважає, що російську мову взагалі не варто вивчати в українськомовних школах: у 2023 році таких респондентів було 52%, зараз — 58%.
Методологія опитування
Опитування проводили впродовж 14 лютого — 4 березня методом телефонних інтерв’ю (CATI). У дослідженні взяли участь 1029 респондентів віком від 18 років, що проживають на підконтрольній уряду України території.
Статистична похибка не перевищує 4,1%.