«Доглядаєш, як дитину, а на себе — махаєш рукою». Як ставити пораненого чоловіка на ноги після коми й не з’їхати з глузду

«Ми живемо в палаті. Це наш дім», — каже Тетяна, спішно ведучи мене заплутаними лікарняними коридорами до свого Андрія. Він уже нервує, дзвонив тричі: звик, що дружина завжди поруч. А тут нема й нема.

Лише зараз — через рік і три місяці життя в лікарнях, коли Андрій уже сам може помалу стати на ноги, розмовляти, їсти, ходити в туалет — вона дозволила собі виходити на каву і раз на тиждень — на прогулянку. 

Давно не плакала. Та коли згадує, як щодень їздила з Миколаєва в Одесу, доки чоловік був у комі, як молилася, коли лікарі не давали шансів, і скільки не бачила дому й дітей — її ясні сіро-блакитні очі враз червоніють і наливаються слізьми. Так, ніби вона весь час трималася, аби лише не дати слабинки, й аж ось дозволила. І може врешті плакати й визнавати, що вона не лише «сильна», як їй кажуть інші, а й дуже втомлена. І скільки б сама цього не заперечувала, вона… потребує підтримки.

Якої підтримки потребують дружини й матері поранених? Чому більшості з них важко просити про допомогу? Й водночас як важливо знайти «коло своїх»? Про невидимий бік догляду за важкопораненими героями — у матеріалі hromadske. 

«Палата — це наш дім», — каже Тетяна, ЛьвівОксана Іваницька / hromadske

«Лікарі постійно казали: “Андрій дуже тяжкий”»

Як справи? Ногу розминали? зайшовши в палату, Тетяна запитує чоловіка.

— Так. Усе нормально, коротко відповідає Андрій. — Я, до речі, тут уже три рази сходив ногами…

— У туалет? Без милиць? — перепитує Тетяна й, усміхаючись, киває мені: — Бачите, які в нас успіхи.

Жінка додає: на такі результати ніхто з лікарів не сподівався. Ще рік тому він ледь рухав головою й лише кліпав очима. Перед цим два місяці реанімації й майже місяць у комі.

«Одразу після поранення він ще був при тямі, навіть мені дзвонив. За добу, коли його вже перевели в Одесу і я приїхала туди, мені сказали, що його ввели в штучну кому, бо стан погіршувався. Він би не витримав.  

І тоді раз — і все. Почалося інше життя. Уночі трохи лягаєш поспати — і знову їдеш. Щоб подзвонити в дзвіночок реанімації, сказати: “До Тарасова”, — і проводжати й зустрічати поглядом санітарку з думкою: “Хоч би вона нічого не сказала”... І тільки після її “заходьте” відлягало. Бо, значить, можна зайти. Значить, усе нормально», — голос Тетяни починає тремтіти.

Андрій у реанімації, квітень, 2024 рокунадано hromadske

«Я просто давно не плакала й не згадувала цих моментів…» каже вона, ніби перепрошуючи за сльози. Ніби виправдовуючись за свою слабкість.  

У шпиталі постійно казали: «Андрій дуже тяжкий. Дуже тяжкий». Щодня я приходила до лікаря, а він не мав чого мені сказати, окрім: «Моліться». Шанси були 50 на 50.Тетяна Тарасова, дружина важкопораненого чоловіка

Дитячий тренер з карате, а з 2022-го зв’язківець у 36 бригаді морської піхоти Андрій Тарасов був найтяжчим «трьохсотим», коли 21 лютого 2024-го росіяни вдарили по їхніх позиціях під Херсоном. Скинули КАБ, а слідом ударили двома ракетами.

На Андрія обрушилася стеля. Як наслідок зламаний таз і дві стегнові кістки, вирваний надколінник, зламана щелепа, множинні забої, закрита черепно-мозкова травма. Згодом гіпоксія й набряк мозку.  

«Він довго й важко виходив із коми. Це не як у фільмах: розплющив очі — і вже розмовляє. Ні. Він ледь-ледь почав реагувати на звуки, трохи повертати головою… Я йому щось розповідала, показувала фотографії дітей — і не знала: розуміє, пам’ятає він мене чи ні. За кілька місяців, коли він почав потроху говорити, він мене кликав мамою. І називав іншим ім’ям. Щоб ви розуміли, у нас досі повна свідомість іще не прийшла. Наслідки є досі», каже Тетяна.

«Не можу дочекатись, коли буду тренувати дітей». Андрій Тарасов у минулому — тренер із карате, ЛьвівОксана Іваницька / hromadske

Тим часом Андрій багато бурчить упереміш із лайкою: «їжа лайно», «усе набридло», «ненавиджу цю лікарню», «усі сволоти». Тетяна спершу червоніє від сорому, а тоді пояснює: про це мало хто каже, але неконтрольована агресія та лайка якраз одні із наслідків черепно-мозкової травми.

«Приводила себе до ладу, просто щоб не лякалися люди»

Херсон Одеса Київ Львів. Куди Андрія переводили Тетяна їхала слідком. У Львові вони вже понад рік. Попереду ще одна операція. А ця жінка має такий вигляд хоч зараз на подіум.

«Це я зараз намагаюся [мати гарний вигляд — ред.], — сміється на мій комплімент. — А тоді я була дуже худа, нічого не їла. Приводила себе до ладу, просто щоб тут не лякалися люди. Самій нічого не хотілось».

Ти в цій постійній турботі про чоловіка: доглядаєш, як дитину, годуєш, миєш. А на себе махаєш рукою і ставиш далеко на якесь місце — ніби потім повернусь, потім надолужу… Але потім ти вже відчуваєш емоційну втому фізично — і воно все висне великим тягарем.Тетяна Тарасова, дружина важкопораненого чоловіка
«Доглядаєш, як дитину: годуєш, миєш. А на себе махаєш рукою», — Тетяна Тарасова, ЛьвівОксана Іваницька / hromadske

Одного разу до Андрія прийшов нейропсихолог і поглянув на дружину: «А ви десь ходите, з вами хтось займається?». І порадив піти на «Жіноче коло» терапевтичні зустрічі з психологом, що проходять у реабілітаційному центрі.

«Я подумала: ну гаразд, піду подивлюся, що воно там за “коло”. Але кожного разу не хотіла йти. “Ну нащо воно треба? Тут інші проблеми”. Але щоразу я виходила і щось для себе звідти брала: хтось щось підкаже, ти слухаєш, як було в інших, і думаєш: “О, у тебе ж було так само”…». 

«Жіноче коло»

Тепер на це «Жіноче коло» раз на тиждень Тетяна біжить, як на посиденьки. За майже рік дівчата стали подругами.

«Це вже певний жіночий мікроклімат у лікарні. У нас такі оголені розмови, і кожна розуміє тебе, бо перебуває у схожій ситуації та знає, про що говорить».

Це зовсім інакше, ніж коли ти говориш з подругами, які просто живуть своє життя і далекі від цього. Вони тебе не зрозуміють.Тетяна Тарасова, дружина важкопораненого чоловіка

«Жіноче коло» це, по суті, група із психологічним супроводом для підтримки жінок, які доглядають поранених чоловіків, синів чи братів.

Ми приділяємо увагу нашим героям, і це зрозуміло. Та поруч із ними завжди хтось дуже важливий і дуже цінний — але невидимий. Ніби така гарна тінь.Діана Гаврилова, психотерапевтка і керівниця «Жіночого кола» в центрі Unbroken

«Коли ми приходили в палату — дружини й матері завжди ховалися. Не хотіли, щоб на них звертали увагу. На першому плані — чоловік», — розповідає про ідею цього проєкту нині керівниця «Жіночого кола» в центрі Unbroken, психотерапевтка Діана Гаврилова.

Каже: насправді жінкам дуже важко попіклуватися про себе й попросити про допомогу. У декого навіть є страх бути щасливими: «вони ж мають горювати». Їхня роль, по суті, зводиться до ролі доглядальниць, і їм уже важко виокремити себе як жінку.

«От вони приходять до нас перші рази, і на елементарне “розкажіть про себе” — знаєте, що вони говорять? “Ми”. “Ми з чоловіком, ми зробили, ми досягнули”...

Але вони починають розкриватися. Дехто підходить і дякує, бо нарешті дозволив собі вийти на каву. Насправді нічого такого глобального не сталося, вони собі дали дозвіл прогулятися. Але приходять — у них уже зовсім інакші очі. Ті, хто тут від початку, змінилися навіть зовнішньо, почали за собою доглядати. Ще ми співаємо, малюємо, танцюємо — даємо різні інструменти», каже Діана.

Психотерапевтка Діана Гаврилова веде «Жіноче коло» в реабілітаційному центрі Unbroken, ЛьвівОксана Іваницька / hromadske

На колі жінки терапевтують й одна одну: завдяки спільному досвіду. Єдине, чого слід уникати, каже психотерапевтка, міряння горем. Тому такі терапевтичні кола мають бути розділені: для жінок, які чекають на чоловіків з війни; у яких загинули чоловіки; або ж у кого зникли безвісти чи перебувають у полоні.

«Хоча і в нас була одного разу ситуація, що одна мама (яка насправді не хотіла нікого образити) сказала, мовляв, “чоловік — то чоловік, а от коли син…”. Це зачепило багатьох, і ми це мусили пропрацьовувати. Бо нібито мамі складніше, ніж дружині. Тому ці кола треба розділяти — якраз щоб не було цих ризиків».

«Ми щоразу кажемо: неможливо порівняти біль — нібито чийсь більший, чийсь менший. Біль непорівнянний. Він у кожного свій».Діана Гаврилова, психотерапевтка і керівниця «Жіночого кола» в центрі Unbroken

«Ти мене недооцінюєш». «Кицюнічка, я ж тебе так люблю»

Тетяна сідає поруч з Андрієм на лікарняне ліжко.

«Яка я сильна — я зрозуміла не одразу, каже вона, і її очі знову сльозяться. — Я зрозуміла згодом. І водночас — яка я втомлена. Просто важко самій з усім цим справлятись. І в тебе нема інших варіантів. За тебе ніхто більш цього не зробить. Крім мене, в Андрія нікого нема».

Іншим жінкам вона радить не уникати допомоги й підтримувальних зустрічей у колі своїх.

«Треба просто себе змусити йти. Не пояснюючи собі для чого. Ти потім уже зрозумієш, для чого це тобі. Але обов’язково треба трішки піклуватися про себе. У різних варіаціях. Я, наприклад, щонеділі взяла собі за звичку виходити в місто й просто гуляти. Будь-де. І потім себе за це хвалити. 

Треба підтримувати себе, щоб іти далі, боротись, займатись, знову і знову… Бо вся робота і вся відповідальність — на мені. Лиш нещодавно почало приходити усвідомлення, скільки всього ми вже зробили, скільки вкладено в цей довгий важкий шлях…».

— Мені просто дуже цікаво, — слухаючи з дитячою усмішкою, перебиває її Андрій.

— Поки що він цього не усвідомлює до кінця… — каже Тетяна мені й водночас чоловіку: — Думаю, ти іноді недооцінюєш мене.

— Ти даремно так говориш.

— А насправді не так?

— Не так. Кицю, це ж само собою зрозуміло, відповідає Андрій, а слідом саме собою вилітає «йо* твою мать».

— От оці матюки — це страшне. Я не можу це витримати. Мені соромно. Ну як так, ти ж людина з вищою освітою. Скільки книжок прочитав, дитячий тренер… А матюкається як «сапожнік».

— Кицюнічка, я ж тебе так люблю. А ти на мене таке говориш, — усміхається їй Андрій.

— Оооой, — зітхає Таня з втомленою усмішкою.

«Ми всього вчилися заново. Зараз він на етапі розвитку — ніби підліток. Сподіваюсь, мозок буде поступово відновлюватись…» каже мені Тетяна вже наодинці в коридорі.