Правозахисники розповіли деталі справи про визнання шлюбних відносин між двома чоловіками: розгляд тривав місяцями

Громадська організація «Інсайт», яка супроводжувала справу Зоряна Кіся та його партнера Тимура Левчука, розповіла, як вдалось домогтися судового рішення про визнання шлюбних відносин між чоловіками.

Про це організація написала в соцмережах.

Уперше до суду чоловіки звернулись у вересні 2024 року. Однак Деснянський суд Києва відмовив у відкритті провадження, те саме рішення підтвердив й апеляційний суд.

Попри це, у лютому 2025-го Верховний Суд став на бік Зоряна та Тимура, задовольнивши їхню касаційну скаргу й направивши справу на новий розгляд. На початку травня Деснянський суд зрештою відкрив провадження, а на початку червня визнав фактичні шлюбні відносини між чоловіками.

Правозахисники зауважують, що Європейський суд з прав людини не раз підкреслював, що держава зобов’язана забезпечити правовий захист і повагу до сімейного життя одностатевих пар.

Зокрема, під час суду посилалися на розгляд справи «Маймулахін і Марків» проти України в ЄСПЛ, де суд визнав, що одностатеві пари можуть вступати у стабільні й віддані стосунки і «мають однакові потреби у взаємній підтримці та допомозі».

В організації «Інсайт» кажуть, що рішення суду про фактичне визнання шлюбних стосунків між Зоряном та Тимуром «створює важливий прецедент у справі правового визнання одностатевих стосунків в Україні» і наразі є єдиним інструментом захисту їхніх прав.

«Це справді історичне рішення — для Зоряна та Тимура, для всіх ЛГБТІ+ людей, для України. Це не просто перемога в окремій справі — це прецедент, який показує: зміни можливі», — додали правозахисники.

Нагадаємо, причиною початку судового процесу, було те, що МЗС України відмовило першому секретареві посольства України в Ізраїлі Зоряну Кісю в направленні разом із ним його партнера Тимура Левчука. Усе через те, що законодавство України визначає поняття шлюбу як сімейний союз жінки та чоловіка.

Зрештою, суд установив факт спільного проживання однією сім’єю (фактичних шлюбних відносин) між чоловіками. Сам Зорян Кісь назвав рішення суду «дуже великим і важливим кроком до шлюбної рівності в Україні» і «маленькою перемогою у боротьбі за “просте сімейне щастя” українського дипломата».