Польські науковці ідентифікували перших загиблих, чиї останки ексгумували в Пужниках на Тернопільщині
Науковці Поморського медичного університету в Щецині ідентифікували частину останків, ексгумованих на території колишнього села Пужники на Тернопільщині навесні 2025 року.
Про це розповів професор Поморського медичного університету в Щецині Анджей Оссовський, передає «Укрінформ».
«Наразі ми дослідили всі останки, які було знайдено, і встановили всі генетичні профілі. Це дозволило нам визначити остаточну кількість. Сьогодні на основі генетичних аналізів ми можемо сказати, що маємо справу щонайменше із 43 загиблими, останки яких ми знайшли», — сказав Оссовський.
За його словами, завдяки порівняльному аналізу генетичних матеріалів, відібраних у нащадків мешканців Пужників, вдалося ідентифікувати перших осіб.
«Ми використовуємо передові технології в цих аналізах, тому що минуло багато років із моменту інциденту, і живі родичі є далекими родичами загиблих. Це означає, що в цих ідентифікаціях ми використовуємо, серед іншого, методи генетичної генеалогії, які дозволяють проводити такі дуже складні ідентифікації», — поінформував Оссовський.
За його словами, для дослідження останків використовують новаторські підходи, адже дуже рідко науковці мають справу з таким складним матеріалом, вік якого кілька десятків років. Тож цей досвід і знання допоможуть у розв'язанні проблеми ідентифікації загиблих і в інших країнах.
Зазначимо, що 22 червня на Тернопільщині стартував другий етап пошуку останків загиблих під час Другої світової війни на території колишнього села Пужники.
Перший етап ексгумаційних робіт на території колишнього села Пужники тривав із 23 квітня до 5 травня 2025 року. Їх проводила спільна українсько-польська експедиція під фаховим і безпековим наглядом української сторони. Під час ексгумації виявлено останки 42 людей. У Польщі проводять їх ДНК-дослідження.
Більше про українсько-польські експедиції
Українська й польська сторони обмінялися списками населених пунктів, де проводитимуть ексгумаційні роботи з пошуку жертв Другої світової війни.
Поляки хочуть провести дослідження у 13 місцях на території України, а українці — у чотирьох. Уже завершені пошуково-ексгумаційні роботи в селі Садове (раніше Пужники) на Тернопільщині періоду 1945 року.
На початку вересня 2025 року у Львові завершилася спільна українсько-польська експедиція на території колишнього цвинтаря на Збоїщах. А в листопаді в Мостиськах, що на Львівщині, відбулося перепоховання решток польських воїнів, які загинули у вересні 1939 року під час оборони Львова від німецької армії.
Наприкінці березня також українсько-польська експедиція завершила пошуки жертв Волинської трагедії в селі Угли на Рівненщині. Тоді місць поховання не виявили.