Пропалестинські протести охопили університети США, затримано сотні людей, скасовують випускні — WSJ

Кампуси американських університетів охопили пропалестинські протести через війну Ізраїлю проти угруповання ХАМАС у Секторі Гази. Кількість затриманих налічується сотнями, а майбутні випускні церемонії тепер під питанням. Єврейські студенти скаржаться на зростання антисемітизму.

Про це пише Wall Street Journal.

Перший табір протестувальників з’явився 17 квітня у студентському містечку Колумбійського університету в Нью-Йорку. Університет став епіцентром протестного руху. Поліція затримала там понад 100 протестувальників.

Президентка Колумбійського університету Мінуш Шафік увечері 26 квітня сказала, що група викладачів та представників адміністрації кілька днів обговорювала з лідерами протесту питання демонтажу табору. За її словами, «переговори показали прогрес», хоча вони все ще тривають.

Протести також вирують в інших університетах Асоціація восьми найстаріших та найпрестижніших американських університетівЛіги плюща — Єльському, Пристонському та Гарвардському.

Водночас Університет Південної Каліфорнії через протести змушений був скасувати головну випускну церемонію. Напередодні, 25 квітня, поліція затримала на території університету 93 людини за підозрою в незаконному проникненні.

Минулого тижня адміністрація університету скасувала прощальну промову студентки-мусульманки Асни Табассум з міркувань безпеки. Проізраїльські групи заявили, що Табассум пропагувала у своїх соціальних мережах антисемітські та антиізраїльські погляди.

Також поліція затримала 28 протестувальників у кампусі університету Еморі в Атланті після того, як протестувальники встановили намети для пропалестинської демонстрації, повідомив навчальний заклад.

В університеті заявили, що кілька десятків протестувальників, які не були членами громади, проникли на територію кампусу. Охорона наказала їм залишити місце та звернулася до поліції Атланти та патрульної служби штату Джорджія по допомогу. У навчальному закладі наголосили: «Еморі не потерпить вандалізму чи іншої злочинної діяльності в кампусі».

Правоохоронні органи міста Атланти та штату Джорджія заявили, що протестувальники вдавалися до насильства, зокрема кидали пляшки.

Більше затриманих — у Бостоні, місті, де традиційно багато студентів. Уранці 25 квітня поліція повідомляла про затримання 108 людей. Четверо поліціянтів зазнали поранень під час зіткнення.

Станом на 26 квітня повідомлялося про протести у більш ніж 20 університетах США.

Про війну в Секторі Гази

Війна в Секторі Гази почалася з нападу палестинських бойовиків ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Ізраїль повідомляв, що бойовики вбили 1200 людей і захопили 253 заручників.

Відтоді ізраїльська армія проводить військову операцію у відповідь. За даними палестинців, у Секторі Гази загинули понад 34 тисяч людей, а майже все населення було вигнане з домівок.

2 квітня семеро волонтерів із благодійної організації World Central Kitchen загинули в Секторі Гази внаслідок удару ізраїльської авіації. Ізраїльські військові заявляли, що проводять ретельне розслідування на найвищому рівні. Пізніше вони повідомили, що звільнять двох офіцерів.

Невдовзі в ООН закликали притягнути Ізраїль до відповідальності за можливі воєнні злочини та припинити постачання зброї до цієї країни.

У ніч проти 7 квітня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) вивела всі свої сухопутні підрозділи з південної частини Сектору Гази, залишивши лише одну бригаду в анклаві для гарантування безпеки коридору «Нецарім», який зі сходу на захід перетинає Сектор Гази.

Проте влада Ізраїлю не відмовилася від планів увійти до міста Рафах на півдні палестинського анклаву, куди втекли близько мільйона жителів.