Угорщина хоче «переосмислити» своє членство в НАТО, щоб не надавати більшу підтримку Україні
Прем’єр-міністр Віктор Орбан заявив, що Угорщина працює над «переосмисленням» статусу членства країни в НАТО, щоб мати змогу потенційно відмовитися від поглиблення підтримки України.
Про це Орбан заявив в етері Kossuth rádió, цитують Magyar Nemzet, hvg.hu та Bloomberg.
Орбан заявив, що росіяни навіть не можуть конкурувати з українською армією, а тому для росії не було б інтересу атакувати оборонний Альянс, сильніший за Сили оборони України.
Він додав, що Угорщина принципово не погоджується з оцінкою деяких членів НАТО про те, що після України росія піде далі на східний фланг НАТО. За його словами, російсько-українську війну слід розглядати як війну між «двома слов’янськими країнами».
Водночас Орбан заявив: «Те, що зараз відбувається в Брюсселі та Вашингтоні, є своєрідною атмосферною підготовкою до прямого військового конфлікту». Він зазначив, що Захід іще не відправляв своїх солдатів до України, але з кожним місяцем дедалі ближче наближається до війни в Україні, оскільки Київ уже отримав зенітні ракети як допомогу.
«Теоретично стратегія така, що українці воюють на фронті, а ми їх забезпечуємо зброєю, грошима, технікою. За дискусійними столами про війну я ставив питання: чи хтось може мені сказати, скільки грошей потрібно витратити, щоб українці витіснили росіян з окупованих територій? За столом переговорів із цього приводу зазвичай панує тиша», — сказав Орбан.
Прем'єр зазначив, що Угорщина дотримується хартії НАТО, згідно з якою вона є оборонним Альянсом, і про те, щоб НАТО воювало за межами своєї території, не йдеться.
«Ми зазначили, що не хочемо входити в це ні зброєю, ні фінансовою допомогою. Ми дотримуємося основної ідеї НАТО, і зараз ведеться серйозна робота над тим, як ми можемо залишатись у межах НАТО, щоб ми не брали участі в операціях за межами країни-члена НАТО», — сказав Орбан.
За його словами, угорські військові посадовці та юристи вже працюють над створенням нової концепції, яка б відрізняла Угорщину від інших членів НАТО.
Наразі ж, за словами Орбана, робочі групи у штаб-квартирі НАТО працюють над тим, як НАТО може брати участь у війні. Угорщина також входить до цих комітетів, але не бере в них участі. Орбан зазначив, що залишитися осторонь повністю неможливо, бо це вплине на роль Будапешта в Альянсі, але угорська дипломатія працює над тим, як уникнути присутності за межами НАТО.
«Це ситуація, коли ми ніби там, але не там. Я не знаю, як довго це можна буде підтримувати», — сказав Орбан.