ООН хоче вшанувати пам’ять загиблого президента Ірану. США бойкотуватимуть це

Сполучені Штати 30 травня бойкотуватимуть в Організації Об’єднаних Націй вшанування пам’яті президента Ірану Ібрагіма Раїсі, який загинув під час аварії гелікоптера.

Про це пише Reuters з посилання на американського посадовця, який зажадав залишитися анонімним.

Генеральна Асамблея ООН зі 193 членів планує традиційно зібратися, щоб віддати данину пам’яті Раїсі, як це роблять з кожним, хто був чинним главою держави на момент своєї смерті. На заході прозвучать промови про Раїсі.

Представники США не будуть відвідувати цей захід у будь-якому форматі, сказало американське джерело Reuters.

«ООН повинна підтримувати народ Ірану, а не вшановувати пам’ять про його багатолітнього гнобителя. Раїсі був причетний до численних жахливих порушень прав людини, включаючи позасудові вбивства тисяч політичних в’язнів у 1988 році», — сказав посадовець США.

За словами американського чиновника, під час перебування Раїсі на посаді президента відбулися одні з найгірших порушень прав людини, особливо стосовно жінок Ірану.

Рада безпеки ООН 20 травня вшанувала хвилиною мовчання пам’ять жертв аварії іранського вертольота. Заступник посла США в ООН Роберт Вуд неохоче піднявся разом зі своїми 14 колегами.

Сполучені Штати повідомляли, що Іран просив у них допомоги після аварії гелікоптера з президентом Ібрагімом Раїсі. Вашингтон не зміг допомогти через «технічні причини», але висловив свої «офіційні співчуття».

Представник Білого дому Джон Кірбі сказав у день смерті Раїсі: «Без сумніву, це була людина, на руках якої було багато крові».

Деякі члени Конгресу від Республіканської партії критикували адміністрацію президента Джо Байдена за те, що вона висловила співчуття Ірану.

Загибель президента Ірану

Удень 19 травня державні ЗМІ Ірану повідомили, що вертоліт, який перевозив президента Ібрагіма Раїсі, ймовірно, потрапив в аварію поблизу азербайджанського міста Джульфа. Глава Ірану саме повертався з Азербайджану, де мав зустріч із президентом Ільхамом Алієвим.

У колоні були три гелікоптери, два з яких — з міністрами та чиновниками — прибули до місця призначення. Рятувальні сили розпочали масштабну операцію з пошуку третього вертольота, у якому летіли президент і глава МЗС.

Уже під ранок 20 травня стало відомо, що президент Ірану та всі інші пасажири, які були на борту гелікоптера, загинули. Reuters з посиланням на іранського чиновника пише, що гелікоптер повністю згорів під час аварії.