FT: НАТО має лише близько 5% ППО, необхідної для захисту східного флангу у Європі
Країни НАТО здатні забезпечити менше ніж 5% потужностей протиповітряної оборони, які вважають необхідними для захисту свого східного флангу — територій у Центральній та Східній Європі — від повномасштабної атаки.
Про це пише Financial Times з посиланням на джерела, знайомі з оборонними планами, складеними торік.
Високопоставлений дипломат Альянсу розповів виданню, що здатність захищатися від ракет і повітряних ударів була основною частиною плану захисту Східної Європи від вторгнення. Він додав: «І зараз у нас цього немає».
Деякі європейські лідери та військові чиновники заявили, що росія можливо матиме змогу атакувати державу-члена НАТО до кінця десятиліття.
Інтенсивне використання росією ракет, безпілотників та керованих авіабомб радянської доби в Україні додало терміновості зусиллям членів НАТО щодо збільшення витрат на оборону після десятиліть скорочення військового бюджету.
Ще один дипломат, який поспілкувався з FT, заявив, що протиповітряна оборона — «одна з найбільших прогалин», які має Альянс.
Як пише видання, нездатність європейських країн НАТО надати Україні додаткове обладнання ППО останніми місяцями підкреслила обмежені запаси систем на континенті. Водночас це спонукало до низки ініціатив з пошуку довгострокових рішень.
Зокрема, торік Німеччина запустила свою ініціативу «Небесний щит» з більш ніж десятком інших країн ЄС для розробки спільної системи ППО із залученням технологій, розроблених США та Ізраїлем. Однак Франція публічно розкритикувала пропозицію і запропонувала конкурентну концепцію, яку підтримала менша кількість союзників.
Окрім того, минулого тижня Польща та Греція закликали Єврокомісію допомогти розробити та потенційно допомогти у фінансуванні загальноєвропейської системи ППО. Пропозицію підтримала президентка органу Урсула фон дер Ляєн.
А деякі столиці ЄС запропонували збільшити загальні внески для фінансування оборонних проєктів.
Представник НАТО заявив, що цілі та оборонні плани засекречені, але додав, що протиповітряна та протиракетна оборона є пріоритетами, та що «запаси були скорочені».
«Нові оборонні плани НАТО також значно збільшують вимоги до протиповітряної та протиракетної оборони за кількістю та готовністю», — заявив чиновник та додав, що країни інвестують у нові можливості протиповітряної оборони, зокрема винищувачі.
За словами співрозмовника FT, в Альянсі впевнені, що можливості НАТО у стримування росії «залишаються сильними».
Зазначається, що міністри закордонних справ НАТО цими днями обговорять у Празі підготовку до липневого саміту лідерів Альянсу у Вашингтоні, де посилення європейської оборони буде центральною темою.