Франція передасть Україні винищувачі та готуватиме українських військових
Президент Франції Емманюель Макрон заявив про передачу Україні винищувачів Mirage 2000-5. Також Париж забезпечить підготовку 4500 українських військових.
Заяву Макрона передає Le Monde.
Президент Франції заявив, що його країна продовжить допомагати Україні «чинити опір», однак підкреслив, що «не хоче ескалації війни».
Щодо питання відправлення військових інструкторів до України, Макрон наголосив, що в цій темі «не повинно бути ніяких табу».
«Українська земля є суверенною. Йдеться не про те, щоб їхати тренуватися в зону бойових дій, але коли Україна стикається з викликом, ми повинні відповісти, як ми робили це кожного разу», — заявив президент Франції.
Макрон також підтвердив, що Україна може завдавати ударів по території рф французькою зброєю по тих місцях, звідки окупанти б’ють ракетами по Україні.
Удари по рф західною зброєю
Видання Politico написало, що президент США Джо Байден таємно надав дозвіл Україні завдавати ударів по росії зброєю, яку передав Вашингтон.
Згодом у пресслужбі президента Володимира Зеленського підтвердили надання цього дозволу, але певні обмеження досі залишаються. Так, тоді казали, що ударів американською зброєю можна завдавати виключно у прикордонних із Харківською областю районах.
Однак потім у Раді національної безпеки США пояснили, що дозвіл на використання американської зброї по території росії не обмежується лише захистом Харківської області. За словами представника Ради нацбезпеки Майкла Карпентера, дозвіл стосується прикордонної території, звідки росія готує свої атаки на Україну.
Держсекретар США Ентоні Блінкен також підтвердив інформацію, що президент Джо Байден дав дозвіл Україні застосовувати американську зброю для протидії російській агресії, зокрема для ударів по території рф. Він додав, що Сполучені Штати продовжать робити те, що робили, — у разі потреби адаптуватися та підлаштовуватися.
До того Україна вже отримала дозволи на застосування переданої зброї за власним розсудом від низки партнерів, хоча не від усіх.
А що з відправленням військ в Україну?
Макрон у лютому на зібраній ним зустрічі країн-партнерів Києва в Парижі обговорював відправлення своїх військ до України. А втім, він зазначив, що наразі держави не досягли консенсусу щодо цього питання.
Попри це, низка інших країн-членів НАТО вже виступила із заявами, що вони не розглядають відправлення своїх військ в Україну. Про це сказали в Білому домі США, а також у Німеччині, Великій Британії, Канаді, Іспанії, Чехії, Польщі тощо.
27 травня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський обговорював з міністром оборони Франції Себастьяном Лекорню ініціативу Парижа з відправлення в Україну інструкторів для підготовки українських військовослужбовців.
Він повідомив, що уже підписав документи, які дозволять першим французьким інструкторам невдовзі відвідати українські навчальні центри й ознайомитися з їхньою інфраструктурою та персоналом.
Однак пізніше Міністерство оборони Франції не підтвердило інформацію Сирського, уточнивши, що це питання ще опрацьовують.