Політики вже завершили роботу над декларацією на Саміті миру. ЗМІ дізналися, що в документі

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що робота над спільною декларацією, яку мають підписати за результатами Саміту миру, завершена. Журналісти Reuters отримали доступ до її повного тексту.

Про завершення роботи над комюніке Кулеба розповів журналістам на полях другого дня саміту, пишуть «Суспільне» та «РБК-Україна».

За його словами, текст документа збалансований, а принципові для України позиції враховані. Тим часом агентство Reuters опублікувало його повний текст, який журналісти отримали в розпорядження.

Доповнено о 16:10. На сайті Офісі президента з’явився повний текст комюніке, яке підписали під час саміту. Він повністю відповідає тому, який раніше опублікували іноземні журналісти.

Так, у ньому йдеться, що підписанти провели «плідний, всебічний і конструктивний обмін різними думками» щодо досягнення миру, заснованого на міжнародному праві, зокрема Статуті ООН. Водночас у ньому зазначили, що «досягнення миру вимагає залучення та діалогу між усіма сторонами», а тому в майбутньому вживатимуть заходів для залучення представників усіх сторін.

«Зокрема, ми підтверджуємо нашу відданість утриманню від загрози або застосування сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави, принципів суверенітету, незалежності та територіальної цілісності всіх держав, включно з Україною, в межах їхніх міжнародно визнаних кордонів, включно з територіальними водами, і розв’язанню спорів мирними засобами, як-от принципами міжнародного права», — йдеться в тексті комюніке, яке начебто мають підписати учасники саміту.

Крім того, у документі мають зафіксувати спільне бачення учасників саміту щодо ядерної безпеки, продовольчої безпеки та звільнення полонених.

Щодо ядерної безпеки учасники мають домовитися про безпечне використання ядерної енергії, а також про контроль України та МАГАТЕ над окупованою росіянами Запорізькою атомною електростанцією. Продовольча безпека, як ідеться в тексті, має передбачати безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського морів.

Щодо звільнення полонених, то комюніке саміту, яке опублікував Reuters, передбачає їхнє звільнення шляхом повного обміну.

Саміт миру у Швейцарії

15 червня у Швейцарії почав роботу Глобальний саміт миру, ініціатором якого виступила Україна. Подія відбувається на курорті Бюргеншток, поблизу міста Люцерн.

Конференція базується на попередніх дискусіях, зокрема на українській «формулі миру» та інших мирних пропозиціях, які ґрунтуються на Статуті ООН та основних принципах міжнародного права.

Під час конференції учасники обговорять три теми: ядерна безпека, продовольча безпека та звільнення всіх полонених і депортованих українців.

До Саміту миру вдалося залучити 101 країну та міжнародну організацію з усіх континентів: Латинської Америки, Близького Сходу та Азії, Африки, Європи, Тихоокеанського регіону, Австралії, Північної Америки. Дві третини країн-учасниць представлені на найвищому рівні.

Раніше керівник Офісу президента Андрій Єрмак допускав участь росії у Глобальному саміті миру, однак не на першій зустрічі. А президент Володимир Зеленський заявляв, що росія готується зірвати конференцію.