У НАТО подумують дістати ядерні боєголовки зі сховищ і перевести в режим очікування
Глава НАТО Єнс Столтенберг заявив, що члени Альянсу ведуть переговори про розгортання більшої кількості ядерної зброї перед обличчям загрози з боку росії та Китаю. На його думку, блок повинен показати світові свій ядерний арсенал.
Про це Столтенберг сказав в інтерв’ю Telegraph.
За словами очільника Альянсу, між членами НАТО ведуться живі консультації щодо того, щоб дістати ядерні ракети зі сховищ і перевести їх у режим очікування.
«Я не буду вдаватися в оперативні подробиці про те, скільки ядерних боєголовок має бути в робочому стані, а які повинні зберігатися [у сховищах], але нам потрібно проконсультуватися з цих питань. Це саме те, що ми робимо», — наголосив Столтенберг.
На його думку, прозорість у питаннях ядерного озброєння має бути наріжним каменем ядерної стратегії НАТО, щоб підготувати Альянс «до небезпечного світу».
«Звичайно, метою НАТО є світ без ядерної зброї, але поки існує ядерна зброя, ми залишатимемося ядерним альянсом, тому що світ, де росія, Китай і Північна Корея мають ядерну зброю, а НАТО не має, є небезпечнішим світом», — додав глава Альянсу.
Він попередив, що Китай інвестує значні кошти в сучасну зброю, зокрема у свій ядерний арсенал, який зросте до 1000 боєголовок вже до 2030 року.
«А це означає, що в недалекому майбутньому НАТО може зіткнутися з тим, з чим ніколи не стикалося раніше, а саме з двома потенційними противниками, які мають ядерні сили, — Китаєм та росією. Звичайно, це має свої наслідки», — резюмував Столтенберг.
Скільки ядерної зброї в НАТО?
США та Велика Британія передали свої сили ядерного стримування в розпорядження НАТО, тоді як інші європейські союзники поділяють тягар відповідальності, зберігаючи цю зброю на своїй території та інвестуючи в системи для її запуску.
Кількість ядерних озброєнь, що перебувають в режимі очікування, тримається в найсуворішому секреті, але, за оцінками аналітиків, у Великій Британії в будь-який момент часу може бути розгорнуто близько 40 з 225 боєголовок. У США — близько 1700 з 3700.
Франція, третя ядерна держава НАТО, не надає свій атомний арсенал у розпорядження Альянсу через давнє рішення зберегти незалежність у питаннях стримування.
За словами Столтенберга, США та їхні європейські союзники зараз модернізують свої сили ядерного стримування перед зростальною загрозою з боку росії.