Наступним генсеком НАТО стане прем'єр Нідерландів Рютте, який підтримує Україну
Президент Румунії Клаус Йоганніс відкликав свою кандидатуру на посаду генерального секретаря НАТО, в такий спосіб звільнивши шлях для іншого кандидата — прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте.
Про це пише Politico.
Йоганніс повідомив союзників по НАТО про зняття своєї кандидатури під час засідання Вищої ради національної оборони.
Як зазначає видання, президент Румунії приєднався до перегонів за посаду на пізній стадії, у березні, коли дві третини всіх союзників по НАТО вже виступили за Рютте. Протягом своєї тримісячної гонитви Йоганніс здобув лише один голос серед 32 союзників — прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
Відбір Рютте також тривав доволі довго — поки шукали нову людину, термін нинішнього генсека Єнса Столтенберга продовжувався чотири рази.
Вибори генсека НАТО
Термін повноважень генерального секретаря НАТО становить чотири роки, після чого може відбутися повторне призначення.
Єнс Столтенберг обіймає цю посаду з 2014 року. Його друга каденція завершилася 30 вересня 2022 року, проте через російське вторгнення в Україну повноваження посадовця кілька разів продовжували. Востаннє — влітку 2023 року, хоча сам Столтенберг зізнавався, що не хоче цього.
На тлі цього нідерландський прем’єр-міністр Марк Рютте висунув свою кандидатуру на посаду нового генсека НАТО, отримавши публічну підтримку від урядів Сполучених Штатів, Великої Британії, Німеччини та Франції.
Проте його кандидатура зіткнулася з опозицією з боку Угорщини, Словаччини та Румунії. Остання висунула свого кандидата — президента Румунії Клауса Йоганніса.
А втім, Рютте зміг заручитися підтримкою Угорщини та Словаччини. Так, прем’єр-міністрові Угорщини Віктору Орбану Рютте пообіцяв, що жоден угорський військовий не братиме участі в місії НАТО в Україні, а угорські кошти не залучатимуться для допомоги українським військовим. Словаччина в обмін на підтримку Рютте попросила зміцнення протиповітряної оборони.