Politico: ЄС бойкотуватиме саміт міністрів закордонних справ в Угорщині через «миротворчу місію» Орбана
Європейський Союз має намір бойкотувати саміт міністрів закордонних справ, що має відбутися в Угорщині. Натомість ЄС організує власний саміт очільників МЗС у ті самі дати.
Про це пише Politico, покликаючись на власні джерела.
Так, Угорщина, яка зараз головує у Раді ЄС, планує провести саміт міністрів закордонних справ у Будапешті 28-29 серпня. Зазначається, що це може бути чудовою нагодою для прем’єр-міністра країни Віктора Орбана сформувати зовнішньополітичний порядок денний, а для міністра закордонних справ Петра Сіярто — опинитися в центрі уваги.
А втім, після «миротворчої місії» Орбана, високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель планує скликати міністрів на Раду міністрів закордонних справ одночасно з самітом, який організовує угорський прем’єр.
Politico, покликаючись на джерела, пише, що якщо таке засідання відбудеться, то очільники МЗС не зможуть поїхати на саміт у Будапешт, а натомість муситимуть їхати до Брюсселя. Один з європейських дипломатів на умовах анонімності розповів виданню, що в такий спосіб ЄС хоче послати чіткий сигнал Угорщині, що вона не говорить від імені Євросоюзу.
«Миротворча місія» Орбана
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 2 липня приїздив до Києва на зустріч із президентом Володимиром Зеленським, де закликав його «зробити перерву, припинити вогонь і потім почати переговори».
Це була перша з 2010 року поїздка Орбана до України. Прем’єр приїхав наступного дня після того, як почався піврічний період головування Угорщини в Раді Європейського Союзу.
Після візиту до Києва Орбан вирушив з неанонсованим візитом до Москви. А втім, в Україні та ЄС наголосили: він не має жодних повноважень проводити переговори від імені Євросоюзу чи України. У відповідь на критику Орбан і сам визнав, що не має мандата на «мирні переговори», але стверджував, що Будапешт «може бути гарним знаряддям миру» в руках інших.
Далі Орбан вирушив до Китаю — давнього союзника росії, який не підтримує українську «формулу миру», а натомість просуває свою. Глава Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з Орбаном також казав про «швидке припинення вогню та політичне врегулювання» російсько-української війни, не зазначивши, чи передбачає це підтримку територіальної цілісності України.