У Європарламенті вимагають позбавити Угорщину права голосу в ЄС після поїздок Орбана до росії та Китаю
63 депутати Європарламенту вимагають позбавити права голосу Угорщину, яка тільки-но почала головувати в Раді ЄС. Причиною стали поїздки угорського прем'єра Віктора Орбана до росії та Китаю.
По це пише Politico з посиланням на лист європарламентарів.
Підписанти звернулися до президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, президента Європейської ради Шарля Мішеля та голови Європарламенту Роберти Мецоли.
Депутати закликають зробити все можливе для призупинення права голосу Угорщини в Раді ЄС за процедурою, яка застосовується до країн, що порушили цінності Європейського Союзу (стаття 7 Договору про ЄС).
У листі йдеться, що головування Угорщини ледве почалося, а прем'єр-міністр Орбан «вже завдав значної шкоди, використовуючи та зловживаючи президентством у Раді ЄС».
Зокрема, зазначається про дипломатичні візити Орбана до росії та Китаю, під час яких він «навмисно спотворив свої повноваження» та залишив враження, що він діє від імені всього ЄС, хоч не має таких повноважень.
«Про це яскраво свідчить той факт, що кілька лідерів ЄС, дипломати, чиновники ЄС та навіть високий представник ЄС [Жозеп] Боррель відчули потребу публічно підкреслити, що ці поїздки відбулися виключно в межах двосторонніх відносин. Така поведінка є узурпацією влади», — йдеться в листі.
Підписанти зазначають, що Орбан активно просуває політичний порядок денний, який суперечить загальним позиціям ЄС.
«Миротворча місія» Орбана
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 2 липня приїздив до Києва на зустріч із президентом Володимиром Зеленським, де закликав його «зробити перерву, припинити вогонь і потім почати переговори».
Це була перша з 2010 року поїздка Орбана до України. Прем’єр приїхав наступного дня після того, як почався піврічний період головування Угорщини в Раді Європейського Союзу.
Після візиту до Києва Орбан вирушив із неанонсованим візитом до Москви. А втім, в Україні та ЄС наголосили: він не має жодних повноважень проводити переговори від імені Євросоюзу чи України. У відповідь на критику Орбан і сам визнав, що не має мандата на «мирні переговори», але стверджував, що Будапешт «може бути гарним знаряддям миру» в руках інших.
Після візиту до України та рф Орбан вирушив до Китаю — давнього союзника росії, який не підтримує українську «формулу миру», а натомість просуває свою. Глава Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з Орбаном також казав про «швидке припинення вогню та політичне врегулювання» російсько-української війни, не зазначивши, чи передбачає це підтримку територіальної цілісності України.