Угорщина та Словаччина звинуватили Україну в порушенні Угоди про асоціацію з ЄС. У чому річ?
Уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти російської компанії «Лукойл» своєю територією. На думку урядів, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.
Про це сказав міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, якого цитує Magyar Nemzet, та його словацький колега Юрай Бланар.
На думку Сіярто, рішення України «фундаментально загрожує безпеці енергопостачання Угорщини та Словаччини» та є «неприйнятним кроком з боку країни, яка хоче бути членом Європейського Союзу».
Він також заявив, що у такий спосіб Україна порушила Угоду про асоціацію з ЄС, а тому постраждала країна-член може розпочати процедуру консультацій з Єврокомісією. Якщо ж з Україною не вдасться досягти згоди, то, за словами Сіярто, можна створити арбітражний суд, що розгляне справу протягом 40 днів.
Якщо і це не допоможе розв’язати суперечку, то ЄС, мовляв, може відмовитися від виконання зобов'язань, згідно з Угодою про асоціацію — наприклад, про надання безмитного режиму. Утім наразі справа досі перебуває на стадії консультацій, каже глава угорського МЗС.
Тим часом словацький міністр закордонних справ Юрай Бланар також заявив, що заходи призупинення транзиту нафти компанії «Лукойл», які запровадила Україна, є «явним порушенням положень Угоди про асоціацію, укладеної між ЄС та Україною». Тож на тлі цього Словаччина спільно з Угорщиною звернулися до Єврокомісії.
«Ми відкидаємо перетворення Словаччини на політичний інструмент проти Угорщини чи будь-якої іншої держави. Ми будемо рішуче захищатися і використовувати всі можливості європейського права. І при цьому ми будемо захищати наші суверенні національно-державні інтереси», — заявив Бланар.
Що передувало?
«Лукойл» є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту в Угорщину та Словаччину через південну частину нафтопроводу «Дружба» в Україні.
Однак у червні Україна посилила санкції проти «Лукойлу», фактично заборонивши компанії використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.
18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.
Видання також писало, на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.