У Конгресі США вважають, що Іран може оголосити себе ядерною державою до кінця року
Голова Комітету з розвідки Палати представників Конгресу США Майк Тернер заявив, що Іран може оголосити себе державою з ядерною зброєю до кінця року.
Про це він сказав у етері програми CBC.
«Те, що ми бачимо зараз з цією адміністрацією, — [Іран] може оголосити себе державою, яка володіє ядерною зброєю, до кінця цього року», — заявив Тернер.
Він звинуватив у можливості таких подій політику адміністрації чинного президента Джо Байдена — каже, це ознаменує «серйозну ескалацію», якої США прагнули уникнути роками.
Водночас республіканець Тернер прокоментував нещодавню заяву кандидата у президенти Дональда Трампа щодо того, що він «не хоче бути поганим для Ірану» і що США будуть «дружніми» до країни. Він заявив: «Дональд Трамп (на посаді президента — ред.) чинив більший тиск на Іран, ніж будь-яка адміністрація — як економічний, так і військовий».
Нагадаємо, наприкінці липня у Сполучених Штатах попередили, що Іран, імовірно, здатний розробити розщеплюваний матеріал, який використовують у ядерній зброї, протягом одного-двох тижнів.
Ядерний потенціал Ірану
У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.
Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.
2018 року тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримали це рішення й заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей.
Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.
2021 року намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в перемовинах не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.
А в лютому 2023 року МАГАТЕ виявило, що Іран збагатив уран до 84% — це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Тегеран це заперечує. Наразі інспектори визначають, чи Іран це зробив навмисно, чи така концентрація виникла випадково.