Єврокомісія вивчила ситуацію щодо поставок нафти «Лукойлу» Угорщині й Словаччині — підстав для занепокоєнь немає
У Єврокомісії вивчили ситуацію щодо постачання нафти «Лукойлу» Угорщині й Словаччині та запровадження санкцій з боку України щодо російської компанії. Підстав для занепокоєнь там не бачать.
Про це заявив віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс в коментарі «Радіо Свобода».
За його словами, орган дослідив вплив санкцій України на «Лукойл» і зібрав інформацію «з усіх боків» — Словаччини, Угорщини, а також України та Хорватії, — щоб отримати «повну та точну картину ситуації».
«Постачання сирої нафти через трубопровід “Братство” тривають, і наразі немає проблеми з їхньою безпекою», — зазначив посадовець.
У Єврокомісії також вказали, що отримали від Києва підтвердження, що транзит сирої нафти з росії до Угорщини та Словаччини не зазнав впливу, оскільки «Лукойл» не є її власником.
«Ми продовжуємо уважно стежити за ситуацією та активно працюємо з зацікавленими державами-членами над альтернативними рішеннями, зокрема через Адріатичний трубопровід Janaf. У ширшому плані ми поновили наші заклики до держав-членів прискорити свої зусилля, щоб зменшити свою залежність від російського викопного палива», — запевнив Домбровскіс.
Санкції проти «Лукойлу»
«Лукойл» є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту до Угорщини та Словаччини через південну частину нафтопроводу «Дружба» в Україні.
Однак у червні Україна посилила санкції проти «Лукойлу», фактично заборонивши компанії використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.
18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.
Видання також писало, що на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.
Уже згодом стало відомо, що уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти «Лукойлу». На їхню думку, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.
Financial Times із посиланням на джерела написало, що Єврокомісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону.
До того президент Словаччини Петер Пеллегріні застеріг Україну, що Словаччина може вдатися до «невизначених заходів у відповідь» на заборону України на транспортування. Країна вже пригрозила, що не продовжить постачання дизельного пального.
А Угорщина погрожувала заблокувати виплату Україні 6,5 мільярда євро з Європейського фонду миру, якщо Київ не погодиться скасувати заборону.