Правозахисники вимагають від Угорщини скасувати закон, який надає притулок біженцям лише із зони бойових дій

Правозахисна організація Human Rights Watch закликає уряд Угорщини скасувати закон, який скасовує державне фінансування притулків для біженців з України, оскільки таке нововведення суперечить законодавству ЄС.

Про це йдеться в заяві організації.

Такий закон набув чинності 21 серпня, відповідно до нього держава підтримуватиме лише тих українців, які офіційно зареєстровані в районах бойових дій. У спеціальному переліку є 13 регіонів України, його уряд оновлюватиме щомісяця. Наразі Будапешт прихистив 31 тисячу українців.

Правозахисники наголошують, що такий закон порушує законодавство ЄС, а внаслідок його ухвалення без притулку в Угорщині можуть залишитися 3 тисячі українців, більшість з яких — це роми, а саме жінки та діти.

Human Rights Watch також закликала Єврокомісію вжити негайних заходів у зв'язку з останнім порушенням Угорщиною законодавства про біженців та ЄС.

«Уряд Угорщини опустився до нового мінімуму, ухваливши цей жорстокий закон, який викидає на вулиці тисячі людей, які втекли від війни в Україні. Європейська комісія повинна використати всі наявні в її розпорядженні інструменти, щоб змусити Будапешт скасувати цей закон і виконати свої обов'язки як країни-члена ЄС», — заявила старша дослідниця Human Rights Watch у Європі та Центральній Азії Лідія Гал.

Скільки біженців за кордоном?

За даними Управління верховного комісара ООН у справах біженцівУВКБ ООН, станом на липень в Європі нараховувалося 6 021 400 біженців з України. Найбільше українських біженців проживали в Німеччині (понад 1,1 мільйона людей), Польщі (957 тисяч) та Чехії (353 тисячі). Крім того, ще 558 300 біженців з України перебували за межами Європи.

У червні Рада ЄС ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту для українських біженців до 4 березня 2026 року.

Перед цим більшість опитаних українських біженців у низці держав, зокрема в Німеччині, відповіли, що задоволені умовами проживання в новій країні. Майже половина навіть не проти отримати нове громадянство, а 34% респондентів зізналися, що вже не цікавляться інформацією про Україну.