На президента Польщі подали в суд за неповагу до громадян. Він нібито назвав поляків «свинями»

Польська громадська організація «Центр моніторингу расистської та ксенофобської поведінки» подала в суд на президента країни Анджея Дуду, бо той нібито назвав «свинями» поляків, які дивилися фільм Аґнешки Голланд «Зелений кордон».

Про це пишуть польські видання Fakt і TVN24 з посиланням на заяву самої громадської організації.

Слова, за які Дуду хочуть притягти до відповідальності, пролунали в етері програми «Гість новин» іще 20 вересня 2023 року.

Тоді польський президент казав, що «засмучений» тим, що знімають фільм «Зелений кордон», який нібито «сильно очорнює польських офіцерів» і «показує їх мало не садистами».

«Через той факт, що пані Голланд (режисерка фільму — ред.) показує польських офіцерів […] у такий спосіб, мене не дивує, що офіцери Прикордонної служби, які бачили фільм, використовували гасло, знайоме нам з часів нацистської окупації, коли в наших кінотеатрах показували нацистські пропагандистські фільми: “У кінотеатрі сидять тільки свині”», — сказав тоді Дуда.

Пізніше він пояснював, що ці слова були не його заявою, а цитатою: «Я чітко і ясно сказав, що я цитую. Я сказав, що цитую заяву представників Прикордонної служби, які подивилися фільм і зробили про нього заяви в ЗМІ».

Однак Варшавський окружний суд усе ж призначив дату першого засідання у судовому процесі проти Дуди, яке відбудеться 24 жовтня 2025 року о 10 ранку. Президентський термін Дуди на той час уже завершиться. Слухання можна буде подивитися дистанційно кожному охочому.

У самій громадській організації заявили, що «знайшли легальний шлях і змогли обійти імунітет» президента, через який подати в суд на нього нібито було б неможливо.

Більше про фільм «Зелений кордон»

Прем'єра відбулася 5 вересня 2023 року на 80-му Венеційському міжнародному кінофестивалі. Там стрічку відзначили Спеціальним призом журі, а згодом вона також отримала «Золотих левів» на церемонії закриття 49-го Польського кінофестивалю в Гдині.

Фільм розповідає про біженців, які намагаються дістатися Європейського Союзу через польсько-білоруський кордон. Режисерка розповідала, що хотіла відобразити тему «у всій її складності» і «дати голос тим, хто його позбавлений».

«Ми не хотіли займатися пропагандою правосуддя. Ми хотіли, щоб фільм відобразив, наскільки складним є вибір, який ми робимо», — також казала Голланд.

Про «Центр моніторингу расистської та ксенофобської поведінки»

Як стверджується на сайті, це «незалежна неурядова організація, що займається запобіганням та протидією проявам расизму, ксенофобії та нетерпимості».

Напрямками своєї діяльності Центр визначає інформування правоохоронців про порушення законодавства, надання допомоги жертвам злочинів на ґрунті ненависті, просвітницьку діяльність у сфері гендерної рівності та контроль над діяльністю державних органів у питаннях, що стосуються злочинів на ґрунті ненависті.