Столтенберг: Члени НАТО мають підтримати мирний план України, а не Китаю
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що країни Альянсу повинні повністю підтримати український мирний план, а не китайсько-бразильську ініціативу.
Про це він заявив в інтервʼю Politico за день до того, як покинути свою посаду.
На запитання про участь Туреччини в ініціативі «Друзі за мир» очільник Альянсу наголосив, що НАТО має підтримати саме українську пропозицію.
«Українська мирна ініціатива — це ініціатива, яка гарантує, що ми маємо процес, який може привести до міцного миру. І, звісно, українці, зрештою, мають вирішити, які умови є прийнятними. Вони є жертвою повномасштабного вторгнення», — наголосив Столтенберг.
Хто такі «Друзі миру»?
Китай 27 вересня оголосив про намір створити платформу «Друзі миру», в межах якої країни сприятимуть «політичному врегулюванню» війни в Україні.
Як стверджують у китайському МЗС, ініціатива має на меті «об’єктивний раціональний голос і відіграватиме конструктивну роль у політичному врегулюванні українського питання».
Глава МЗС Угорщини стверджував, що до платформи вже доєдналися 17 країн. Серед них — Саудівська Аравія, Туреччина та Мексика.
Мирна пропозиція Китаю та Бразилії
23 травня уряди Бразилії та Китаю уклали угоду про врегулювання війни між росією та Україною, виступаючи за політичні переговори для досягнення миру, передавало CNN Brasil. Країни також просили підтримки міжнародної спільноти.
У своєму плані Китай і Бразилія пропонували нерозширення площі ведення бойових дій, недопущення ескалації та «ненагнітання ситуації будь-якою стороною».
Згодом китайське Міністерство закордонних справ заявило, що його спільний із Бразилією план схвально оцінили понад 110 країн.
Водночас президент України Володимир Зеленський розкритикував таку пропозицію від двох країн. Він вважає цю ідею деструктивною політичною заявою, щодо якої не консультувалися з Києвом.