Правляча коаліція Німеччини розвалилася. Шольц виносить на розгляд питання про довіру уряду
У Німеччині розвалилася хитка коаліція влади після рішення канцлера Олафа Шольца звільнити міністра фінансів із консервативної партії «Вільних демократів».
Про це пишуть Deutsche Welle та Reuters.
Тристороння німецька коаліція, яку називають «світлофором», складалася із «Соціал-демократичної партії Німеччини», «Союзу-90/Зелені» та «Вільної демократичної партії». Цей альянс сформувався попри те, що у низці питань сторони мали протилежні погляди.
Серйозна тріщина у «світлофорі» пішла після зливу у ЗМІ документа, в якому міністр фінансів від ВДП Крістіан Лінднер описує заходи, необхідні, на його думку, для подолання економічної кризи. Серед них:
- зниження податків для фірм і заможних жителів Німеччини;
- скорочення соціальної допомоги та дотацій незаможним на оплату житла;
- зменшення державних субсидій;
- відмова від низки бюрократичних законодавчих ініціатив, висунутих «зеленими» міністрами;
- зниження амбітності кліматичних цілей Німеччини;
- перегляд у бік збільшення строків роботи вугільних електростанцій.
«Зелені» заявили, що так Лінднер «подає на розлучення». Річ у тім, що незадовго до цього їхній міністр економіки Роберт Габек представив свою програму економічного «оздоровлення» з іншим підходом. Його ключовою пропозицією було створити державний інвестиційний фонд коштом додаткової бюджетної заборгованості.
За даними ЗМІ, Лінднер пропонував в обмін на погодження додаткового бюджету Німеччини на 2024 рік ухвалити рішення про дострокові парламентські вибори у країні.
У відповідь на ультиматум Лінднера Шольц звинуватив його у зраді його довіри та публічно закликав до принципово іншої економічної політики. Ввечері 6 листопада канцлер заявив, що звільняє Лінднера.
Через кілька годин після цього ВДП відкликала решту своїх міністрів з уряду, що означало кінець тристоронньої коаліції.
Тепер Шольц 15 січня винесе на голосування в Бундестазі питання про довіру його уряду, щоб отримати можливість провести в березні дострокові вибори до парламенту. Це дає змогу встановити, чи користується він, як і раніше, необхідною підтримкою більшості членів парламенту. Якщо ні, то федеральний президент за пропозицією канцлера може розпустити Бундестаг протягом 21 дня.
Чергові вибори до Бундестагу мали б відбутися лише 28 вересня 2025 року.