«Не голосуйте за диктатора»: молодь Румунії вийшла на мітинги проти кандидата у президенти з проросійською репутацією
У румунських містах сотні людей вийшли на акції протесту після перемоги незалежного кандидата Каліна Джорджеску в першому турі президентських виборів. Політик відомий своїми проросійськими та антизахідними заявами.
Про це пише місцеве видання Digi24.
Це вже друга ніч протестів у Бухаресті, однак протести 26 листопада удвічі масштабніші, ніж попереднього дня: зібралися понад 500 людей, більшість із яких молодь, студенти столичних вишів.
В Яссах сотні людей вийшли на площу Єдності з плакатами, на яких, серед іншого, написали «Ми не повторюємо історію. Ми хочемо демократії» та «Ми за НАТО».
Молодь також скандувала: «Джорджеску під трибунал» та «Не голосуйте за диктатора».
В Тімішоарі сотні людей так само зібралися з плакатами. Вони вигукували гасло Період насильницьких безладів у Румунії в грудні 1989 року. Революція розпочалась у місті Тімішоара і згодом поширилась на всю країну, що призвело до відкритого судового процесу та страти комуністичного лідера країни Ніколае Чаушеску та кінця 42-річного комуністичного правління в Румуніїгрудневої революції 1989 року: «Сьогодні в Тімішоарі, завтра по всій країні».
Десятки людей зібралися й перед префектурою міста Констанца, а у Брашові на вулиці вийшли понад 300 демонстрантів.
«Ми тут переважно студенти, але приходили й люди старшого віку. Дуже важливо розуміти, на яку небезпеку ми наражаємося, якщо хочемо проголосувати за кандидата, який підтримує поворот на Схід. Ні я, ні мої колеги не ідентифікуємо себе із цим повідомленням. Ми хочемо бути спрямованими на Захід, на європейські, демократичні цінності», — заявив організатор одного з протестів Драгомир Опря.
Що відомо про Джорджеску?
62-річний Калін Джорджеску народився у Бухаресті. Закінчив Університет агрономічних наук і ветеринарної медицини та має ступінь доктора Дисципліна у межах ґрунтознавства, яка зосереджена на розумінні та характеристиці ґрунтоутворенняпедології, пишуть «Радіо Свобода» та Euronews Romania.
Джорджеску був радником міністра навколишнього середовища та генеральним секретарем цього міністерства у 1997-1998 роках.
17 років пропрацював в ООН у сфері збереження навколишнього середовища. Крім того, був виконавчим директором Національного центру сталого розвитку та координував розробку національних стратегій сталого розвитку з 1999 та 2008 років.
Його кандидатуру п’ять разів пропонували на посаду прем’єр-міністра. У 2016 році це робила «Федерація громадянського суспільства Румунії», яка вітала росію з анексією Криму.
Двічі на прем’єрство його пропонував правий «Альянс за Союз румунів». До цієї політичної сили він належав з 2020 до 2022 року, поки не віддалився від неї, звинувативши її лідера Джорджа Сіміона у зв’язках із Соціал-демократичною партією.
Джорджеску відомий неоднозначними заявами. У 2020-му він заявив, що У 1940-1944 роках глава Румунії та прем'єр-міністр, фактично диктатор. У Другій світовій війні Румунське королівство воювало на боці Німеччини. У 1946 році Антонеску стратили як воєнного злочинцяІон Антонеску та Румунський націоналіст та політичний діяч. Очільник організації «Легіон Архангела Михайла», відомого також як «Залізна гвардія»Корнеліу Кодряну є героями, через яких «жила національна історія, через них національна історія говорить і говорила».
З найбільш дискусійних була його позиція щодо війни в Україні. Джорджеску казав, що війна в Україні вигідна військовій промисловості США, а НАТО і Євросоюз не відповідають інтересам Румунії.
Свою президентську кампанію Джорджеску активно проводив через платформу TikTok. Він мав понад 65 тисяч підписників та 1,3 мільйона лайків, поки напередодні виборів платформа не видалила всі його відео.
Вибори у Румунії
Це вже дев’яті президентські вибори в Румунії після 1989 року. Оскільки конституція дозволяє президенту бути переобраним лише один раз, чинний президент Клаус Йоганніс, вперше обраний у 2014-му, а потім переобраний у 2019-му, не має права більше брати участі у виборах.
У першому турі взяли участь 13 кандидатів. У жовтні Верховний суд Румунії виключив проросійську лідерку ультраправої партії «SOS Румунія» Діану Шошоаке зі списку кандидатів. А згодом свою кандидатуру відкликав лідер партії «Сила правих» Людовік Орбан.
Другий тур виборів у Румунії призначили на 8 грудня: виборці матимуть змогу проголосувати за ультраправого Келіна Джорджеску або проєвропейську Елену Ласконі.
Для Румунії це перші президентські вибори з 2004-го, які відбуваються того самого року, що й парламентські та місцеві. Крім того, у 2024 році румуни голосували на виборах до Європейського парламенту.