Ультраправий кандидат у президенти Румунії пообіцяв згорнути допомогу Україні та заборонити транзит зерна
Кандидат у президенти Румунії Калін Джорджеску заявив, що в разі перемоги на виборах заборонить транзит українського зерна через свою країну та припинить військову допомогу Україні.
Про це пише Reuters.
Джорджеску заявив, що ставить румунський народ на перше місце і не може собі уявити, щоб поряд з Румунією, посеред Європи, відбувалася війна.
«Тому пріоритетом однозначно буде те, щоб цю війну в Україні негайно припинити», — заявив політик.
Крім того, Джорджеску назвав «надто другорядним» питанням заклик НАТО до країн-членів збільшити щорічні витрати на оборону на рівні 2% від свого ВВП.
Він також упевнений, що румунські компанії повинні володіти більшістю в будь-яких підприємствах з іноземними інвесторами.
«Ухвалення рішень має залишатися в Румунії, а не в іноземців. За законом будь-який румунський підприємець матиме 51% будь-якої угоди», — пообіцяв Джорджеску.
Крім того, кандидат у президенти поставив під сумнів ефективність фінансування з фондів ЄС, спрямованого на економічне зростання та розвиток Румунії.
«Чи допомогли нам європейські фонди? Чи ми залежні від європейських фондів? Чи наша країна не може виробляти? Хіба у нас немає інших інвесторів? Гроші є скрізь у цьому світі, я вам скажу», — заявив він.
Що відомо про Джорджеску?
62-річний Калін Джорджеску народився в Бухаресті. Закінчив Університет агрономічних наук і ветеринарної медицини та має ступінь доктора педології, писали «Радіо Свобода» та Euronews Romania.
Джорджеску був радником міністра довкілля та генеральним секретарем цього міністерства у 1997-1998 роках.
17 років пропрацював в ООН у сфері збереження довкілля. Крім того, був виконавчим директором Національного центру сталого розвитку та координував розробку національних стратегій сталого розвитку з 1999 та 2008 років.
Його кандидатуру п’ять разів пропонували на посаду прем’єр-міністра. У 2016 році це робила «Федерація громадянського суспільства Румунії», яка вітала росію з анексією Криму.
Двічі на прем’єрство його пропонував правий «Альянс за Союз румунів». До цієї політичної сили він належав з 2020 до 2022 року, поки не віддалився від неї, звинувативши її лідера Джорджа Сіміона у зв’язках із Соціал-демократичною партією.
Джорджеску відомий неоднозначними заявами. У 2020-му він заявив, що У 1940-1944 роках глава Румунії та прем'єр-міністр, фактично диктатор. У Другій світовій війні Румунське королівство воювало на боці Німеччини. У 1946 році Антонеску стратили як воєнного злочинцяІон Антонеску та Румунський націоналіст та політичний діяч. Очільник організації «Легіон Архангела Михайла», відомого також як «Залізна гвардія»Корнеліу Кодряну є героями, через яких «жила національна історія, через них національна історія говорить і говорила».
Серед найбільш дискусійних була його позиція щодо війни в Україні. Джорджеску казав, що війна в Україні вигідна військовій промисловості США, а НАТО і Євросоюз не відповідають інтересам Румунії.
Свою президентську кампанію Джорджеску активно проводив через платформу TikTok. Він мав понад 65 тисяч підписників та 1,3 мільйона лайків, поки напередодні виборів платформа не видалила всі його відео.
Вибори в Румунії
24 листопада відбувся перший тур президентських виборів. Лідером першого туру голосування став незалежний кандидат Калін Джорджеску, якого критикували за проросійські та антизахідні заяви. Це спричинило масові протести у країні.
Конституційний суд Румунії постановив перерахувати всі дійсні та недійсні бюлетені з першого туру президентських виборів. Зрештою, судді визнали результати голосування.
У другому турі Джорджеску змагатиметься з Еленою Ласконі з ліберального «Союзу збереження Румунії».