ОБСЄ обрала нового генсека. Ним став колишній глава МЗС Туреччини
Колишній міністр закордонних справ Туреччини Ферідун Сінірліоглу став новим генеральним секретарем Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).
Про це повідомляється на сайті ОБСЄ.
Призначення затвердили на засіданні Ради міністрів ОБСЄ на Мальті. Окрім того, відбулися кадрові зміни на ще трьох високих посадах.
Так, радниця з правових питань МЗС Греції Марія Телалян стала директоркою Бюро з демократичних інститутів і прав людини.
Постійного представника Нідерландів в ОБСЄ Крістофа Кампа призначили Верховним комісаром у справах національних меншин. Представник Норвегії в ОБСЄ Ян Браатху тепер відповідатиме за питання свободи ЗМІ.
Чинний голова Організації та міністр закордонних справ Мальти Ян Борг підкреслив, що консенсус щодо призначень «свідчить про спільну відданість принципам і цінностям ОБСЄ» її членів.
За його словами, ОБСЄ залишається «наріжним каменем для подолання взаємопов’язаних глобальних викликів, починаючи з розв’язання конфліктів і зміни клімату і закінчуючи сприянням демократичній стійкості».
У 2025 році головування в ОБСЄ перейде від Мальти до Фінляндії.
Що відомо про Сінірліоглу?
Ферідун Сінірліоглу — турецький дипломат і політик. З 2016 до 2023 року він обіймав посаду постійного представника Туреччини в ООН. Перед тим, із серпня 2015 до листопада 2015 року, був міністром закордонних справ.
Має ступінь доктора філософії, політичних наук та міжнародних відносин. Його докторська дисертація присвячена політичній філософії Іммануїла Канта. Володіє англійською та німецькою мовами.
Більше про ОБСЄ
Це найбільша регіональна міжурядова організація, яка займається питаннями безпеки, прав людини, демократії, права верховенства, економічного розвитку та екології. Вона об’єднує 57 країн із Європи, Азії та Північної Америки.
Організацію заснували у 1975 році, спочатку як Нараду з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ), а через 20 років вона отримала сучасну назву. ОБСЄ ставить за мету запобігати конфліктам, підтримувати мир та стабільність через місії в країнах.
Україна стала повноправним членом Парламентської асамблеї тоді ще НБСЄ у 1992 році. А у 2013-му Україна вперше головувала. Одразу після вторгнення росії в Україну у 2014 році ОБСЄ спорядила моніторингову місію на Донбас.
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ працювала до березня 2022 року, поки росія не заблокувала її мандат.
А втім, ОБСЄ часто критикували за недостатню ефективність та залежність від потреби консенсусу між країнами-учасниками, зокрема росії, яка напала на Україну. Офіційний Київ домагався виключення росії з ОБСЄ, але марно.