Наїзд на різдвяний ярмарок у Німеччині: влада та ЗМІ отримували попередження про «крайні погляди» підозрюваного
Саудівець Талеб аль-Абдулмохсен, якого затримали за смертельний наїзд на різдвяний ярмарок у Магдебурзі, публічно оголошував погрози німецькому народу. А поліція вже проводила перевірку щодо нього.
Про це пише CNN.
Психіатр Талеб аль-Абдулмохсен приїхав до Німеччини із Саудівської Аравії у 2006 році. Через 10 років був визнаний біженцем. Оселившись у країні, він почав ділитися порадами в інтернеті, як уникнути репресивних режимів у Саудівській Аравії та інших країнах, створивши платформу wearesaudis.net.
У 2019 році він навіть давав BBC інтерв’ю про це: «Я створив сайт, щоб допомогти людям, які шукають притулку, особливо із Саудівської Аравії та Перської затоки. Якщо я маю час, я витрачаю на це по 10-16 годин на день. 90% людей, які завертаються до мене, — жінки віком 18-30 років».
Загалом чоловік підтримував зв’язки з багатьма медіаорганізаціями. За даними ЗМІ, чоловік сам був атеїстом та допомагав іншим колишнім мусульманам утекти від переслідувань на батьківщині. Водночас його соцмережі були сповнені антиісламських настроїв і теорій змови.
Спочатку він високо оцінював Німеччину. Але останніми роками, здавалося, дедалі більше відчував незадоволення країною та її імміграційною політикою. Зокрема, звинувачував Німеччину у сприянні «ісламізації» країни.
Раніше цього року навіть також публікував погрози в соцмережах: «Німецький тероризм буде притягнутий до відповідальності. Дуже ймовірно, що я помру цього року, щоб відновити справедливість» та «Я запевняю вас, що якщо Німеччина хоче війни, ми будемо її вести. Якщо Німеччина захоче нас убити, ми їх переріжемо, помремо або з гордістю підемо до в’язниці».
У CNN стверджують, що отримали його контакт приблизно під час пандемії COVID-19. Однак на початку 2024 року він знову почав писати журналістові CNN, надсилаючи шквал агресивних повідомлень, які містили необґрунтовані історії та заяви, пов’язані з його адвокаційною роботою. Видання припинило пряме спілкування з ним, заблокувавши сповіщення. Тож до моменту нападу там не бачили подальші прямі погрози на адресу німецького народу.
Начальник поліції Магдебурга Том-Олівер Лангханс розповів, що поліція вже проводила оцінку того, чи може аль-Абдулмохсен бути потенційною загрозою, «але це обговорення було рік тому». Наразі розслідування щодо чоловіка триває.
За даними BBC, попередження для німецької влади про «дуже крайні погляди» аль-Абдулмохсена надходило, зокрема, із самої Саудівської Аравії. Однак експерт із боротьби з тероризмом сказав BBC, що саудівці, можливо, організували кампанію дезінформації, щоб дискредитувати людину, яка намагалася допомогти молодим саудівським жінкам шукати притулку в Німеччині.
Аль-Абдулмохсен працював психіатром у Бернбурзі, за 25 миль на південь від Магдебурга. Він був психіатром у виправній колонії для злочинців із залежностями в Бернбурзі з березня 2020 року, але не виходив на роботу із жовтня 2024 року через відпустку та відгул через хворобу.
Наїзд на людей у Магдебурзі
Увечері 20 грудня у різдвяний ярмарок біля ратуші Магдебурга на високій швидкості в’їхало авто. У земельному уряді майже одразу заявили про навмисний напад.
Станом на вечір 21 грудня відомо про п’ятьох загиблих, зокрема дев’ятирічну дитину, та понад 200 постраждалих, багато з яких ушпиталені у важкому стані. Серед постраждалих є українка, її стан оцінюється як тяжкий. Наразі їй надається все необхідне лікування, український консул у Німеччині відвідав постраждалу.
У прокуратурі не виключають, що мотивом для нападу могло стати роздратування тим, як у Німеччині ставляться до мігрантів із Саудівської Аравії. Поліція вагалася, чи зараховувати цей напад до терактів.