Україна отримуватиме електрику від Словаччини, попри погрози Фіцо — держоператор країни

Державний енергооператор Словаччини SEPS заявив, що продовжить постачання електроенергії до України за потреби надання аварійної допомоги відповідно до чинного контракту, укладеного з «Укренерго».

Про це заявили в компанії SEPS, передає словацьке видання iRozhlas.

Так, ще навесні 2024 року SEPS продовжила контракт з «Укренерго» ще на 12 місяців, згідно з яким вона може постачати до 150 мегаватів електроенергії в українську енергосистему в межах надання допомоги.

Окрім цього, SEPS також забезпечує транскордонну передачу електроенергії високовольтними лініями. Як пише iRozhlas, у перші 11 місяців 2024 року чистий експорт електроенергії в напрямку зі Словаччини в Україну досяг 2,43 тераватт-годин, що в три з половиною рази перевищує обсяг за аналогічний період 2023 року.

Напередодні прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна може припинити постачати Україні електроенергію, потрібну під час дефіциту в енергосистемі після російських обстрілів. Усе через те, що Київ не погоджується відновити транзит російського газу своєю територією.

Що передувало?

Ще в серпні 2024 року Володимир Зеленський заявляв, що Україна не збирається продовжувати договір із росією щодо транзиту газу, термін якого закінчується 1 січня 2025 року. А втім, Україна обговорювала транзит азербайджанського газу до ЄС.

Це викликало обурення у Словаччині. Словацький прем’єр-міністр Роберт Фіцо особисто приїжджав до Києва, щоб переконати український уряд продовжити контракт. 

Один з аргументів Фіцо полягав у тому, що якщо Україна «хоче зберегти інфраструктуру, то вона повинна її використовувати». Крім того, він наголошував, що від транзиту виграють обидві країни, адже Словаччина заплатить Україні транзитні збори.

Проте український прем’єр Денис Шмигаль пояснив, що накласти санкції на російський газ і позбавити рф можливості фінансувати війну з його допомогою — це «стратегічна мета України».

Після цього Фіцо заявляв, що «якщо Зеленський не віддасть нам наш газ, то це може бути серйозний конфлікт». Він пропонував «трюк», щоб російський газ до моменту потрапляння на територію України був «уже не російським, а угорським».