Україна поставила економіку ЄС у «скрутне становище», припинивши транзит російського газу — Сіярто

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто звинуватив Україну в тому, що та поставила Європейський Союз у скрутне економічне становище, припинивши транзит російського газу.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, за останній час ціни на газ у Європі стали значно вищими. Першопричиною цього Сіярто назвав заходи зі штучного зменшення кількості газу в ЄС, маючи на увазі санкції на певні джерела газу та блокування певних маршрутів постачання.

Другою причиною зростання цін на газ, продовжує Сіярто, є припинення транзиту російського газу через територію України. За словами міністра, з грудня 2024 року через дії України газ у Європі став дорожчим на 20%.

«Так, Україна, яка прагне членства в ЄС як країна-кандидат, своїм черговим рішенням знову поставила європейську економіку в скрутне становище. Особливо це стосується Центральної Європи», — заявив глава угорського МЗС.

Окрім цього, Сіярто заявив, що зустрівся з міністром закордонних справ Угорщини Юраєм Бланаром, аби «проаналізувати ситуацію», що склалася після припинення транзиту російського газу.

Обидва посадовці погодилися, що Угода про асоціацію між ЄС та Україною повинна дотримуватися обома сторонами, і що ця угода також передбачає збереження маршрутів транспортування енергоносіїв.

Що передувало?

О 7-й годині ранку 1 січня Україна офіційно зупинила транспортування російського газу своєю територією. У Європейському Союзі зазначили, що були готові до цього.

Через це прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявляв, що його країна може припинити постачати Україні електроенергію, потрібну під час дефіциту в енергосистемі після російських обстрілів. Усе через те, що Київ не продовжив транзит російського газу своєю територією.

Фіцо особисто приїжджав до Києва, щоб переконати український уряд продовжити контракт. Проте український прем’єр Денис Шмигаль пояснив, що накласти санкції на російський газ і позбавити рф можливості фінансувати війну з його допомогою — це «стратегічна мета України».

Після цього словацький прем’єр заявляв, що «якщо Зеленський не віддасть нам наш газ, то це може бути серйозний конфлікт».