Адміністрація Байдена пропонує використати заморожені російські активи як важіль у мирних переговорах — CNN
Помічники чинного президента США Джо Байдена переконують європейських партнерів конфіскувати близько 300 мільярдів доларів заморожених російських активів та перерахувати їх на новий депозитний рахунок, щоб використати це як важіль у потенційних мирних переговорах.
Про це пише CNN із посиланням на двох високопоставлених посадовців адміністрації Джо Байдена.
Гроші належать російському «Центральному банку» і були заморожені три роки тому після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Більша частина цих коштів усе ще зберігається в європейських банках, хоча частина залишається в американських установах.
Як пояснив один зі співрозмовників CNN, арешт активів був би сигналом для росії: «Якщо ви хочете повернути свої гроші, вам доведеться прийти й поговорити».
Телеканал зазначає, що представники адміністрації Байдена тісно консультувалися щодо цієї ідеї з командою новообраного президента Дональда Трампа. Зокрема, із сенатором Марком Рубіо, кандидатом на посаду держсекретаря, і конгресменом Майком Волцом, обраним на посаду радника з національної безпеки.
Оточення Трампа, за словами людей, обізнаних із цим питанням, загалом підтримує цю стратегію, вважаючи, що конфісковані гроші можуть дати росії новий стимул сісти за стіл переговорів, оскільки новий президент США прагне швидко припинити війну.
Водночас європейці, зауважує CNN, не дуже захоплені цією ідеєю та висловлюють занепокоєння щодо порушення міжнародного права в разі конфіскації грошей.
А втім, американці припускають, що лідер «Християнсько-демократичного союзу» та кандидат у канцлери Німеччини Фрідріх Мерц відкритий до обговорення.
CNN пише, що Джо Байден також сподівався обговорити це питання з лідерами Італії та президентом України Володимиром Зеленським під час зустрічі в Римі цього тижня, але він скасував свій візит через пожежі в Лос-Анджелесі.
Заморожені активи рф
У жовтні 2024 року лідери США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада«Великої сімки» остаточно узгодили надання Україні кредиту на 50 мільярдів доларів. Ще із червня країни обговорювали деталі угоди. Врешті було домовлено, що Сполучені Штати нададуть до 20 мільярдів доларів, ЄС — до 35 мільярдів, а Велика Британія виділяє майже 3 мільярди доларів.
Уже у грудні того самого року Україна та ЄС підписали меморандум про кредитну угоду щодо залучення до 35 мільярдів євро макрофінансової допомоги, а Вашингтон оголосив про надання позики у 20 мільярдів доларів.
Bloomberg писав, що кошти скерують на підтримку оборони, економіки та відновлення України, однак деталі ще можуть змінити.