Держдеп США заморозив іноземну допомогу після указу Трампа. Як це вплине на Україну?
Державний департамент США видав наказ про «припинення роботи» для всієї наявної іноземної допомоги та призупинив нову. Це торкнеться і деяких гуманітарних проєктів для України.
Про це пишуть Reuters і Politico.
У телеграмі, розробленій відділом зовнішньої допомоги Департаменту США та схваленій держсекретарем Марко Рубіо, йдеться про відмову від військового фінансування Ізраїлю та Єгипту, тоді як інші країни там не згадують. Проте Politico вказує, що фінансування для двох країн продовжуватиметься, але за «законні витрати», здійснені до цієї дати розпорядження «за наявними договорами».
Як пояснили Politico неназвані чиновники, нові вказівки означають, що тепер подальших дій для розподілу фінансування допомоги на програми, які вже схвалені урядом США, не вживатимуть.
Загалом, Рубіо надасть Трампу рекомендації щодо продовження, зміни чи припинення програм після перегляду протягом наступних 85 днів. До того часу він може схвалювати винятки.
Як це стосується України?
Неназваний представник Агентство США з міжнародного розвиткуUSAID сказав Reuters, що співробітникам, відповідальним за проєкти в Україні, наказали припинити всі роботи. Серед заморожених проєктів — підтримка шкіл і медична допомога, як-от невідкладна допомога матерям і вакцинація дітей, стверджує посадовець.
Кореспондент «Голосу Америки» Остап Яриш зʼясував, що також є зміни у програмах для біженців з України, зокрема United for Ukraine (U4U), яку започаткував Джо Байден. Віднині Міністерство нацбезпеки США ставить її на паузу. Заявки на притулок за цією програмою поки що не розглядатимуть.
Доповнено об 11:50. New York Times з’ясував, що у Міністерства внутрішньої безпеки наказали призупинити низку програм, які дозволяли іммігрантам тимчасово оселитися в США. Видання підтвердило, що це стосується і U4U, якою станом на вересень 2023 року скористалися понад 150 тисяч українців.
Водночас Politico писало, що нове розпорядження, «схоже, включає військову підтримку для України». У Пентагоні Яришу пояснили, що указ військової підтримки не стосується.
Водночас журналіст з посиланням на співрозмовників зазначив, що в указі може йтися про програму FMF (міжнародне військове фінансування). Торік Конгрес США заклав на неї 1,6 млрд доларів, і ці кошти витратили ще в травні. А от дві основні програми — PDA та USAI, — за якими Україна отримує військову допомогу, працюють без змін.
Що передувало?
Раніше Трамп ухвалив рішення призупинити виділення всієї американської зовнішньої допомоги на 90 днів. Програми допомоги спершу перевірять на відповідність політиці Трампа. Ще тоді у Центрі протидії дезінформації при РНБО пояснювали, що це не стосується військової допомоги Україні.
Нагадаємо, ще під час передвиборчих перегонів Трамп казав, що зупинить фінансову допомогу Україні, назвавши українського президента Володимира Зеленського «найкращим продавцем серед усіх політиків, що колись жили».
Уже після переобрання він припускав, що за його президентства Україна, ймовірно, не отримуватиме такої самої кількості допомоги, як від попередньої адміністрації.