Повстанці у Конго просуваються на сході країни. Щонайменше 13 іноземних миротворців убито — ЗМІ
На сході Конго від січня активізувалися бої з угрупованням повстанців M23, у підтримці яких звинувачують Руанду. Вбито щонайменше 13 іноземних миротворців, ООН евакуює свій персонал.
Про це повідомили African News, Reuters та BBC.
Нещодавно повстанці «Руху 23 березня» захопили ключове місто на сході — Саке. Наразі вони націлені на місто Гома, що розташоване за 27 кілометрів від нього.
За даними ЗМІ, конголезька влада заблокувала доступ до місцевого аеропорту і скасувала рейси. Організація Об’єднаних Націй закликала своїх працівників не йти в аеропорт і сховатися на місці. Увесь необов’язковий персонал ООН евакуюють із Гоми.
Наразі відомо, що 13 солдатів, які служили в миротворчих силах у Конго, загинули в зіткненнях з M23. Серед них — південноафриканці, малавійці та уругваєць. Окрім того, бійці M23 убили конголезького військового посадовця, який відвідував лінію фронту.
У зв’язку із загостренням ситуації Рада Безпеки ООН перенесла на 26 січня обговорення кризи в Конго. Глава європейської дипломатії Кая Каллас закликала M23 припинити просування та засудила підтримку угруповання з боку Руанди. Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що розмовляв з лідерами Конго та Руанди на тлі глобальних закликів припинити насильство.
Тим часом Конго розірвало дипломатичні відносини з Руандою, звинувативши країну в причетності до повстання.
Бої між M23 та армією Конго посилилися з початку року. Повстанцям вдалося захопити більшу територію, ніж будь-коли. За даними ООН, цього року через конфлікт уже понад 400 000 людей покинули свої домівки.
Минулого тижня місцеві лідери заявили, що понад 200 цивільних убили в районах, захоплених M23, а лікарні в Гомі лікують сотні пацієнтів. Низка країн — Велика Британія, Франція, Німеччина та США — закликали своїх громадян покинути Гому.
Що за «Рух 23 березня»?
March 23 — повстанське угруповання, яке складається переважно з представників народу тутсі, виникло у 2012 році. Тоді повстанці ненадовго захопили східне конголезьке місто Гома, розташоване на кордоні з Руандою. Назва угруповання походить від Угода 2009 року, укладена після арешту лідера повстанського угруповання «Національний конгрес захисту народу», передбачала звільнення в'язнів, перетворення CNDP на політичну партію, реінтеграцію біженців та інтеграцію членів CNDP в уряд установ і конголезької армії. Однак ці заходи зустріли опір місцевого населення. Колишні солдати CNDP, інтегровані в конголезьку армію, були звинувачені у використанні свого становища для контролю за торгівлею корисними копалинамимирної угоди, підписаної в березні 2009 року, яку, як стверджує M23, уряд Конго не виконав.
Після періоду спокою M23 знову вигулькнув наприкінці 2021 року, швидко просунувшись і захопивши значні території у східному Конго. ООН звинуватила Руанду в підтримці повстанців M23 — остання це постійно заперечувала.
Звіт ООН 2024 року свідчить про те, що тисячі руандійських солдатів воювали разом із силами M23 у східному Конго. Однак Руанда відкинула ці заяви, стверджуючи, що вона лише надає гуманітарну допомогу регіону і не бере участі в бойових діях.