Європа «тихо» працює над планом відправлення військ в Україну після війни — AP
Європейський Союз «непомітно» працює над планом відправлення миротворчих військ в Україну після завершення війни з росією через стурбованість, що США матиме інші пріоритети в питанні зовнішньої безпеки.
Про це пише Associated Press.
Зазначається, що Велика Британія і Франція наразі приділяють найбільше уваги цьому питанню, хоча подробиць щодо цього небагато.
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив: «Я не буду вдаватися до конкретних можливостей, але я визнаю, що якщо буде мир, то має бути якась гарантія безпеки для України, і Велика Британія відіграватиме в цьому свою роль».
Попри це, наразі невідомо, які ще країни будуть залучені до відправлення військ в Україну. AP вказує, що Італія має конституційні обмеження на використання своїх збройних сил, а Нідерландам та Німеччині потрібне «зелене світло» від парламенту.
Тим часом міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив: перш ніж будувати плани відправлення військ в Україну, варто розуміти, який вигляд матиме лінія бойового зіткнення після завершення війни.
Він також додав, що якщо росія та Україна скоротять свої сили вздовж лінії фронту до «кількох тисяч» з обох боків, то «для Європи не буде проблемою також бути там».
А втім, європейські експерти й чиновники попереджають, що за нинішніх умов європейці повинні розгорнути потужний і численний контингент, а на його підготовку знадобиться близько року.
Миротворці для України
Ще в лютому 2024 року президент Франції Емманюель Макрон на зібраній ним зустрічі країн-партнерів Києва обговорював відправлення своїх військ до України. А втім, держави не досягли консенсусу щодо цього питання.
У листопаді французьке видання Le Monde написало, що окремі європейські лідери знову повернулися до дискусії про можливе відправлення західних військ до України через потенційну відмову нового президента США Дональда Трампа надавати допомогу Києву.
Про готовність відправити миротворців казали в Італії, Німеччині та Великій Британії. Хоча міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус зауважив, що погодити європейську миротворчу місію має і росія. Водночас у Польщі заявили, що не планують відправляти до України свої війська.
Американські ЗМІ поширювали план радників Трампа щодо врегулювання війни в Україні, який передбачає створення демілітаризованої зони на замороженій лінії фронту між росією та Україною, де безпеку гарантуватимуть війська європейських країн.
Президент Володимир Зеленський заявив, що війська партнерів в Україні можуть стати одним із найкращих інструментів, щоб примусити рф до миру. Однак він наголосив, що європейська миротворча місія не повинна замінити Україні членство в НАТО.