На переговорах росія попросила США вивести сили НАТО зі Східної Європи — FT
На перемовинах у Саудівській Аравії росія нібито попросила США для «нормалізації відносин» вивести сили НАТО зі Східної Європи. Цю вимогу початково відкинули, але вона викликає занепокоєння в лідерів країн ЄС на тлі курсу, який взяла нова адміністрація Білого дому.
Про це пише Financial Times.
Керівник офісу президента Румунії та радник з питань оборони та національної безпеки Крістіан Діаконеску заявив, що американська делегація відхилила вимогу москви, але немає жодних гарантій, що Вашингтон зрештою не піде на цю поступку володимиру путіну.
«Наскільки я розумію, ситуація може змінюватися щогодини чи щодня», — сказав Діаконеску.
Він підкреслив, що російська делегація на переговорах в Ер-Ріяді на початку цього тижня «не змогла переконати американців» у виведенні військ зі східних країн НАТО і що подальші візити лідерів Великої Британії та Франції до Вашингтона наступного тижня будуть спрямовані на те, щоб переконати Трампа не піддаватися цій вимозі.
Однак видання пише, що поступки москві з боку адміністрації Трампа останніми днями — від відмови від членства України в НАТО до обіцянки нормалізувати відносини США з росією — змушують уряди східних країн Альянсу непокоїтися щодо намірів президента США.
Один високопоставлений чиновник сказав Financial Times, що вони не впевнені, чи почують їх у Білому домі.
Видання також пише, що путін давно прагне відновити сферу впливу в країнах Східної Європи. Виведення сил НАТО з колишніх радянських і комуністичних країн, які приєдналися до Альянсу наприкінці 1990-х років, було однією з вимог путіна до повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року, але американська сторона тоді відмовила.
Financial Times також писало, що представники США у «Великій сімці» виступили проти формулювання «російська агресія» в заяві до третьої річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну.
Окрім того, Reuters із посиланням на джерела пише, що США також вперше за три роки відмовляються бути співавторами проєкту резолюції ООН до річниці російського вторгнення в Україну.
Це сталося на тлі низки критичних заяв від американського керівництва на адресу України. Так, президент США Дональд Трамп звинуватив президента України Володимира Зеленського в некомпетентності, заявивши, що той дозволив «тривати війні, якої навіть не повинно було статися, навіть без Сполучених Штатів».
Згодом президент США заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. А коли Зеленський у відповідь сказав, що Трамп живе в російському «дезінформаційному просторі», віцепрезидент США Джей Ді Венс застеріг його від «лихослів’я» в бік американського лідера.