ЗМІ: Нова редакція угоди про корисні копалини зі США набагато жорсткіша за попередню. Чого вимагають у Вашингтоні?
Новий варіант угоди зі США про рідкісноземельні корисні копалини є набагато жорсткішим, аніж попередня редакція. У Вашингтоні хочуть мати під своїм контролем 100% копалин.
Про це пишуть CNN та NV, покликаючись на власні джерела.
Зазначається, що США хочуть отримати від України «більше, аніж вона сама витратила на власну оборону». Тому така угода є неприйнятною для президента Володимира Зеленського.
NV тим часом пише, що нова версія угоди пропонує закріпити за США 100% власності майбутнього фонду і розподілити внески сторін у фонді у співвідношенні 2 до 1, де українська сторона вносить 2/3 майбутніми надходженнями від видобутку, а американська сторона — третину, яку вже надала у вигляді зброї.
За даними видання, розмір фонду американська сторона пропонує встановити на рівні 500 мільярдів доларів, а сама угода має охоплювати не лише мінеральні копалини, а й газ і нафту. Водночас питання гарантій безпеки виноситься за межі таких домовленостей.
Напередодні видання Axios, покликаючись на власні джерела, повідомляло, що Вашингтон представив «покращену» версію угоди. За інформацією журналістів, США та Україна вели перемовини всю ніч проти п’ятниці, 21 лютого.
Що за угода?
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.