Угода про українські корисні копалини зі США «не залишить місця для корупції» — міністр фінансів США
Міністр фінансів США Скотт Бессент вважає, що угода про українські рідкісноземельні корисні копалини «не залишить місця для корупції».
Таку думку він висловив у своїй колонці для Financial Times.
Бессент розповів, що президент України Володимир Зеленський сам запропонував своєму американському колезі Дональду Трампу частку у володінні українськими корисними копалинами під час візиту до США у вересні 2024 року.
Глава Мінфіну США вважає, що умови партнерства з Києвом передбачають, що доходи від природних ресурсів, які отримає Україна, спрямують до фонду, який орієнтований на «довгострокову реконструкцію та розвиток України», де Вашингтон матиме «економічні та управлінські права в цих майбутніх інвестиціях».
На Бессента, така структура забезпечить «високі стандарти прозорості, підзвітності, корпоративного управління та правової бази».
«Умови цього партнерства мобілізують американські таланти, капітал, високі стандарти та управління для прискорення відновлення України та надсилають чіткий сигнал росії, що США інвестують у вільну та процвітаючу Україну в довгостроковій перспективі», — наголосив посадовець
Бессент також висловив переконання, що таке економічне партнерство заклало б основи для «міцного миру».
Що за угода?
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.