Лукашенко про угоду України та США щодо корисних копалин: росія переживе, у неї цього добра вистачає
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко розповів, що обговорював із главою рф володимиром путіним угоду України та США про корисні копалини. Він припустив, що росію може «насторожувати» ця угода, але додав: у росіян «цього добра вистачає».
Про це він зазначив в інтерв’ю американському блогерові Маріо Науфалу, цитує державне агентство БелТА.
За словами Лукашенка, у розмові з путіним він зазначив, що «американці вимагають від України віддати їм найважливіше», що має країна.
«Йдеться не лише про рідкісні матеріали, але й про природний газ, нафту, логістику тощо. Тут ширше питання», — сказав Лукашенко.
На що путін нібито відповів, що «американці ломляться у відчинені двері», адже «це все є в росії, і ми можемо з ними домовитися», додав білоруській лідер.
На думку Лукашенка, росію може «насторожувати» ця угода між Україною та США, якщо вона виходитиме за межі економічної співпраці. А втім, самопроголошений президент зауважив, що не обговорював це з главою росії.
«Так, неприємно, що така потужна держава, як США, у тебе під парканом, за вікном розроблятиме корисні копалини, створюватиме свої підприємства тощо. Напевно, не дуже приємно. Це міг би робити ти, але роблять інші», — заявив Лукашенко.
Водночас він вважає, що «росія переживе», оскільки вона «величезна, і в неї цього добра вистачає».
У цьому самому інтерв’ю Лукашенко анонсував свій візит до Москви та переговори з путіним.
Раніше російський лідер запропонував «подумати» США про спільний видобуток алюмінію та заговорив про необхідність видобутку рідкісноземельних корисних копалин.
Більше про угоду
Україна та США домовилися підписати угоду про спільний видобуток українських корисних копалин. Перший варіант угоди, який передбачав право власності США на 50% запасів корисних копалин в Україні, Київ не прийняв.
Президент України Володимир Зеленський пояснював, що документ не відповідав українським інтересам. Це викликало критику у Вашингтоні, дійшло до прямих звинувачень від президента США Дональда Трампа на адресу Зеленського.
Згодом українська та американська сторони допрацювали документ, а видання «Європейська правда» опублікувало його текст.
Згідно з ним, Україна та США повинні створити спільний Інвестиційний фонд відбудови. Управлятимуть ним обидві сторони. Угода передбачає, що жоден з учасників договору не буде продавати, передавати або в інший спосіб прямо чи непрямо відчужувати будь-яку частину своєї частки у фонді без попередньої письмової згоди іншого учасника.
Передбачається, що Україна вноситиме до фонду 50% усіх надходжень, отриманих від майбутньої монетизації власних природних активів, що є у державній власності Києва.
Разом із цим, Уряд США підтримує зусилля України отримати гарантії безпеки, необхідні для створення тривалого миру. Як зазначено в угоді, учасники намагатимуться визначити будь-які необхідні кроки для захисту взаємних інвестицій, як визначено в угоді про фонд.