У «Придністров'ї» прибрали блокпости на в'їзді — це одна з умов газової угоди з Молдовою
У невизнаному «Придністров’ї» прибрали блокпости на в’їзд. Це одна з умов газової угоди з Молдовою.
Про це пише Newsmaker.
Блокпости на в’їзд до «Придністров’я» з’явилися ще у 2022 році через нібито «терористичну загрозу».
На засіданні Об'єднаної контрольної комісії заявили, що відтепер основні дороги, зокрема в'їзди й виїзди з населених пунктів східних районів Молдови розблоковані, а бетонні загородження — демонтовані.
Як пише Newsmaker, на наступних засіданнях комісії планується розглянути питання про повернення до звичайного режиму роботи.
Газова криза у «Придністров’ї»
З 1 січня 2025 року Україна зупинила транспортування газу рф через свою територію, а «Газпром» повідомив, що з нового року припиняє постачання газу до Молдови через борги. Це прямо вплинуло на «Придністров’я» — невизнаний сепаратистський регіон на сході Молдови, який підтримує росія.
москва запропонувала продовження постачання газу альтернативними маршрутами, якщо Молдова погасить борг за попередні постачання. Однак між країнами існують розбіжності щодо суми боргу. росія заявляє про 709 мільйонів доларів, тоді як Молдова вказує на набагато меншу суму — 8,6 мільйона доларів.
З початку 2025 року в «Придністровʼї» розпочалася енергетична криза. Роботу зупинили всі промислові підприємства, окрім продовольчих, через що місцеві залишилися без роботи. Низка об’єктів залишилися без тепла.
«Придністров’я» домовилося із Молдовою про постачання газу через її територію, але, лише за конкретних умов:
- звільнення політичних в’язнів;
- розв’язання проблеми ліцею в Рибниці (він не має власної будівлі);
- збереження молдовського громадського телебачення в сітці мовлення;
- демонтаж контрольно-пропускних пунктів, встановлених у 2022 році (загалом їх є 33, із них 11 — досі діють).
В уряді Молдови наголосили: це не угода між урядом Республіки Молдова та росією або іншими структурами, а дозвіл уряду, що дає змогу жителям «Придністров’я» отримувати газ і не замерзнути.
«Рішення, обране тираспольським режимом, означає, що жителі “Придністров’я“ продовжуватимуть жити у стані непередбачуваності й турбуватися про газопостачання. Це рішення, яке не розв’язує проблему на довгостроковий термін», — заявив прем’єр-міністр Молдови Доріан Речан.