У Великій Британії трьох болгар визнали винними у шпигунстві на користь росії

У Великій Британії журі присяжних визнало винним у шпигунстві на користь росії трьох громадян Болгарії.

Про це пише Guardian.

Йдеться про Катрін Іванову, Ваню Габерову та Тихоміра Іванчева. Їм загрожує до 14 років ув’язнення. Остаточний вирок суд планує ухвалити на початку травня.

З трьох обвинувачених на суді був присутній лише Іванчев. Натомість Іванова та Габерова приєдналися до засідання через відеозв’язок із в’язниці HMP Bronzefield.

Керівник відділу боротьби з тероризмом у Королівській прокуратурі Френк Фергюсон зазначив, що «це була шпигунська операція високого рівня», члени якої працювали під керівництвом Орліна Русєва — ще одного громадянина Болгарії, який уже визнав себе винним у шпигунстві, як і його друг і заступник Бісер Джамбазов.

Раніше журналісти повідомляли, що під час затримання поліція виявила Джамбазова в ліжку з Габеровою, хоча він тривалий час перебував у відносинах з Івановою.

Іванова не знала про відносини Джамбазова та Габерової аж до арешту, а під час засідання суду звинуватила партнера в зраді. Той сказав двом жінкам, що має рак мозку, але це виявилось неправдою.

Також Іванова намагалася переконати суд, що Джамбазов нею маніпулював і що вона не знала, що шпигує на користь росії, тоді як Габерова та Іванчев заявили, що думали, що працюють на Інтерпол, після того, як Джамбазов показав їм підроблене посвідчення.

Більше про цю справу

За даними слідства, троє чоловіків і дві жінки — усі громадяни Болгарії з посвідкою на проживання у Великій Британії — між серпнем 2020 року та лютим 2023 року вступили у змову, щоб збирати інформацію на користь іншої держави.

Суд вважає, що Русєв отримував вказівки від австрійського бізнесмена Яна Марсалека, який у 2020 році зник разом із кількома мільярдами доларів та, за даними журналістів, тепер ховається в росії з паспортами двох православних священників.

Затримані мали стежити за навчанням українських солдатів у Європі, які, ймовірно, проходили навчання на американській базі у Штутгарті, що в Німеччині.

У цій справі правоохоронці вилучили 221 мобільний телефон, 495 SIM-карт, 258 жорстких дисків, 33 аудіозаписувальні пристрої, 55 камер спостереження, 16 радіоприймачів та 11 дронів, а також пристрої для відстежування Wi-Fi, електронні перешкоди та 75 підроблених паспортів і документів, що посвідчують особу, на 55 різних імен.