Сутички в Сирії: сили безпеки нового уряду та їхні союзники вбили понад 340 цивільних алавітів
У Сирії спалахнули найбільш інтенсивні сутички з моменту падіння режиму Башара Асада. Сили безпеки нового уряду та їхні союзники вбили понад 340 мирних алавітів.
Про це повідомляють Washington Post і France 24 із посиланням на Сирійську обсерваторію з прав людини.
За даними обсерваторії, сирійські силовики та їхні союзники вбили 340 алавітських цивільних. Там зазначили, що ці вбивства супроводжувалися Покарання через завдання болю.«екзекуціями» і пограбуваннями будинків мирних людей.
Загальна кількість загиблих унаслідок сутичок сягнула щонайменше 553 осіб. Серед них — 93 представники урядових сил та 120 бійців, лояльних до колишнього режиму.
Як зазначають у Washington Post, зіткнення розпочалися у прибережній провінції Латакія і поширилися на сусідні Хомс і Тартус.
У зверненні в п’ятницю, 7 березня, тимчасовий президент Сирії Ахмед аль-Шараа закликав повстанців «скласти зброю і здатися, поки не пізно».
На ці події вже відреагувала Туреччина. Там попередили про те, що ескалація в Латакії може поставити під загрозу майбутнє Сирії. Речник МЗС Туреччини Онджу Кечелі наголосив: такі провокації не мають стати загрозою для регіону.
«У цей критичний момент напруга в Латакії та навколо неї, а також напади на сили безпеки можуть підірвати зусилля, спрямовані на те, щоб вести Сирію в майбутнє в єдності та солідарності. Не можна допустити, щоб такі провокації стали загрозою миру в Сирії та регіоні. Туреччина залишається непохитною у своїй підтримці сирійського народу та уряду», — підкреслив Кечелі.
Нагадаємо, що 7 березня було відомо про смертоносні напади в кількох районах Сирії. Тоді озброєні люди, яких пов’язують із поваленим режимом Башара Асада, окрім Латакії, вбили ще десятки людей в інших районах.
Що відбувається в Сирії?
Наприкінці листопада 2024 року сирійські повстанці провели наступ проти урядових сил Башара Асада та російських військ, які його підтримують. У результаті Асад утік із країни — йому надали притулок в рф.
Світові лідери привітали падіння режиму Асада. А МЗС України навіть висловило готовність до відновлення відносин із Сирією в майбутньому.
Президентом Сирії у перехідний період оголосили лідера повстанців Ахмеда аль-Шараа. Дію конституції країни призупинили, а парламент — розпустили.
Падіння режиму Асада змінює динаміку влади в регіоні: Туреччина та країни Перської затоки хочуть отримати там значний вплив.
Зокрема, Сирійська національна армія (SNA) — коаліція підтримуваних Туреччиною повстанських угруповань — почала наступ, щоб захопити територію на захід від річки Євфрат, яку контролюють Сирійські демократичні сили (SDF), очолювані курдами.
Тим часом Ізраїль публічно оголосив про недовіру до Ісламістська група, яка очолила кампанію, що повалила режим Асада. Вона виникла з угруповання, пов’язаного з «Аль-Каїдою», але розірвала зв’язки з ним у 2016 роціХаят Тахрір аш-Шам (HTS). Прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу заявив, що Ізраїль не потерпить присутності на півдні Сирії HTS або будь-яких інших сил, пов’язаних із новими правителями, і вимагав демілітаризації території. Так, ЦАХАЛ перекинув свої війська в демілітаризовану зону в Сирії, що контролюється ООН, і завдавав авіаударів по сирійських військових базах.
Ізраїль стурбований роллю Туреччини як близького союзника нових правителів Сирії. Туреччина заявляла, що хоче, аби Сирія стала стабільною і не становила загрози для своїх сусідів. А дії Ізраїлю в Анкарі назвали «експансіоністськими».