Ізраїль вирішив не постачати електроенергію в Сектор Гази. Деякі країни засудили такий крок
Міністр енергетики Ізраїлю Елі Коен доручив негайно припинити постачання електроенергії до Сектору Гази. Хоча країна постачала електрику лише одному заводу для опріснення води.
Про це пишуть Times of Israel та Al Jazeera.
«Ми застосуємо всі доступні нам інструменти, щоб усі заручники повернулися», — заявив напередодні Коен.
Його офіс надіслав листа Ізраїльській електричній корпорації, у якому наказав припинити продаж електроенергії електростанціям анклаву.
Так, Ізраїль намагається посилити тиск на палестинський ХАМАС, який досі утримує 24 заручників і тіла ще 35 людей.
Ізраїльський посадовець сказав Times of Israel, що постачати електрику з Ізраїлю до анклаву припинили після нападу 7 жовтня, але згодом країна відновила електропостачання до опріснювальної установки поблизу Дейр-ель-Бала. Тепер там знову вирішили відключити електроенергію.
Ця станція обслуговує понад 600 000 жителів центральної та південної частини анклаву. Це один із трьох таких заводів із перероблення морської води в Секторі Гази, який до війни задовольняв приблизно 15% потреб у воді понад 2 мільйонів людей.
ХАМАС звинуватив Ізраїль у «дешевому та неприйнятному шантажі» через своє рішення, цитує Guardian.
Тим часом у німецькому Міністерстві закордонних справ засудили дії Ізраїлю, а уряд Великої Британії попередив, що нездатність відновити електропостачання може порушити міжнародне право.
Негативно рішення оцінили й в ООН. Спеціальна доповідачка ООН з окупованих палестинських територій Франчеза Альбанезе наголосила, що відсутність електрики означає нестачу чистої води.
Цей крок Ізраїль зробив після того, як 2 березня оголосив про припинення ввезення товарів до анклаву через відмову ХАМАСу прийняти пропозицію продовжити початковий етап припинення вогню та угоди про звільнення заручників.
Припинення надання допомоги викликало критику з боку західних та арабських країн, які звинуватили Ізраїль у використанні «голодування» як зброї.
Ізраїль заявив, що в анклаві вже накопичили достатньо допомоги, щоб задовольнити потреби населення, і що ХАМАС використовує постачання товарів для посилення контролю над Сектором Гази та фінансування своїх атак.
Що відомо про перемир’я між Ізраїлем та ХАМАСом?
16 січня переговорні групи Ізраїлю та ХАМАСу підписали в Досі угоду про припинення вогню та звільнення заручників. Це сталося після 25 місяців бойових дій.
Угода розділена на три етапи. У перші 42 дні:
- обидві сторони дотримуватимуться режиму припинення вогню;
- обміняються заручниками (ХАМАС віддасть 33 заручників — жінок, дітей, літніх і тяжкохворих, а Ізраїль звільнить близько 1900 палестинських в’язнів);
- ізраїльські війська покинуть населені пункти;
- переміщеним палестинським цивільним буде дозволено повернутися до своїх околиць;
- сотні вантажівок із гуманітарною допомогою пропускатимуть до Гази щодня;
- ізраїльські війська залишаться в прикордонних районах Гази, але покинуть коридор Нецарім.
На другому етапі заплановано встановлення постійного припинення вогню, обмін решти заручників і повний вихід сил Ізраїля.
Третій, останній етап, передбачає повернення всіх тіл загиблих заручників та відбудову Гази.