AP: Канада веде переговори з ЄС щодо зменшення оборонної залежності від США
Канада веде переговори з Європейським Союзом щодо участі в європейській ініціативі, спрямованій на зменшення залежності від США у сфері оборони.
Про це пише Associated Press із посиланням на власне джерело.
Йдеться, зокрема, про закупівлю військової техніки, включно з винищувачами, у європейських виробників, повідомив AP високопосадовець уряду Канади на умовах анонімності. Крім цього, цей план передбачає можливість виробництва винищувачів на території Канади.
Канадський прем'єр-міністр Марк Карні доручив міністру оборони Біллу Блеру переглянути контракт на закупівлю американських F-35. Відомо, що причиною такого рішення стала зміна політичного клімату після того, як президент США Дональд Трамп розпочав торгівельну війну з Канадою та пригрозив їй економічним тиском.
Карні наголосив, що одним із пріоритетів є Розподіл закупівель серед кількох фірм-постачальників з метою зниження ризику недоставлення товару та нестачі продукції.диверсифікація оборонних закупівель та зміцнення співпраці з ЄС. Одним із варіантів, який розглядають, є закупівля шведських винищувачів Saab Gripen, збирання та обслуговування яких пропонують організувати в Канаді.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі підтвердила, що країна занадто залежна від США у сфері оборони. Вона повідомила, що під час візиту до Європи працювала над включенням Канади до оборонного партнерства ЄС, і зазначила, що переговори мають позитивну динаміку.
«Потрібно будувати оборонну промисловість тут, у нас удома. Нам потрібно працювати над власною оборонною промисловістю, і нам потрібно знайти різних партнерів у всьому світі», — зазначила вона.
Як зазначили в AP, Канада продовжує виконувати чинний контракт з американським Американська компанія, що спеціалізується в галузі авіабудування, авіакосмічної техніки, суднобудування, автоматизації поштових служб та аеропортової логістики.Lockheed Martin на закупівлю F-35, однак юридично зобов’язалася оплатити лише перші 16 літаків з 88 замовлених. Через перегляд оборонної стратегії ці закупівлі можуть скоригувати.
Більше про план переозброєння ЄС
19 березня в Європейському Союзі офіційно представили «Білу книгу» щодо європейської оборони та план «Переозброєння/Готовність 2030».
Документи окреслюють ключові напрями посилення обороноздатності, серед яких:
- масові інвестиції в оборону та спільні закупівлі військової техніки;
- посилення оборонної промисловості ЄС та інтеграція з Україною;
- використання інновацій (ШІ, квантові технології) для трансформації оборони;
- зміцнення військової мобільності та кордонів ЄС, особливо з рф та Білоруссю;
- партнерство з країнами-однодумцями.
Для цього передбачено 800 мільярдів євро на реалізацію плану «Переозброєння/Готовність 2030» та ще 150 мільярдів євро на спільну закупівлю озброєння в межах Security Action for Europe (SAFE).