Президент Венесуели назвав Рубіо «ідіотом» після того, як той застеріг його від вторгнення до Гаяни

Державний секретар США Марко Рубіо застеріг Венесуелу від територіальних претензій до Гаяни. У відповідь венесуельський президент Ніколас Мадуро назвав американського посадовця «ідіотом».

Слова Рубіо під час його візиту до Гаяни цитує New York Times.

Він сказав, що уряд США буде протистояти «регіональним загрозам, заснованим на незаконних територіальних претензіях з боку Так він назвав уряд Венесуелирежиму торгівлі наркотиками».

«Авантюризм матиме наслідки. Агресивні дії матимуть наслідки, і тому наше партнерство в цьому плані буде важливим», — додав держсекретар.

Останніми роками Венесуела висловлює претензії на регіон Ессекібо, який займає приблизно дві третини території Гаяни та включає багаті на нафту морські води. Нафту там видобуває американська компанія ExxonMobil.

У відповідь на заяви американського держсекретаря президент Венесуели Ніколас Мадуро назвав Рубіо «ідіотом», який погрожує Венесуелі, пише AFP.

«Ніхто не погрожує Венесуелі, бо це батьківщина визволителів», — додав він.

Суперечка між Венесуелою та Гаяною

Сучасна суперечка щодо Ессекібо бере початок приблизно в 1899 році. Тоді в Парижі відбувся трибунал для визначення кордонів, коли Гаяна була британською колонією. Але венесуельці не брали участі в трибуналі, і багато з них вважають це рішення несправедливим. Також вони кажуть, що регіон Ессекібо був частиною Венесуели за часів Іспанської імперії.

Справа наразі розглядається Міжнародним судом ООН, хоча Венесуела каже, що він не має повноважень ухвалювати щодо цього рішення. Суд попередив Венесуелу не вживати жодних дій, які можуть змінити статус-кво в Ессекібо.

Виявлення нафти у водах біля узбережжя Ессекібо у 2015 році допомогло розпалити суперечку. Напруга ще більше посилилася цьогоріч у вересні, коли Гаяна провела аукціон на ліцензії для дослідження цих вод.

У Венесуелі провели референдум про приналежність Ессекібо, де, за даними влади, понад 95% виборців схвалили контроль над регіоном, який контролює Гаяна.

Аналітики стверджували, що в разі війни Венесуела з населенням у 28 мільйонів мала б очевидну військову перевагу, дипломатичні витрати через можливе вторгнення будуть високими.