У Відні під футбольним полем знайшли братську могилу бійців часів Римської імперії

У Відні — столиці Австрії — під час реконструкції футбольного поля знайшли братську могилу бійців часів Римської імперії. 

Про це пише Associated Press.

На цю знахідку будівельники натрапили ще в жовтні 2024 року. Тоді вони побачили купу перемішаних скелетних останків у братській могилі часів Римської імперії І століття. Імовірно, ці воїни брали участь у битві з германськими племенами.

Напередодні, після археологічного аналізу, експерти Віденського музею провели першу публічну презентацію. Там підтвердили, що в могилі поховані тіла 129 людей. 

Однак археологи також знайшли багато вивихнутих кісток, тож вважають, що насправді кількість людей там перевищує 150. Це відкриття, якого раніше не бачили в Центральній Європі.

«У контексті римських воєнних дій немає подібних знахідок бійців. У Німеччині є величезні поля битв, де знайшли зброю. Але знайти мертвих — це унікально для всієї римської історії», — сказала керівниця розкопок Міхаела Біндер.

Як правило, солдатів у Римській імперії кремували до III століття. А от яма, де знайшли скелети, свідчить про поспішне чи неорганізоване скидання тіл. На кожному дослідженому скелеті виявили ознаки пошкоджень, зокрема голови, тулуба й таза.

Керівниця відділу археології міста Відня Крістіна Адлер-Вельфль каже, що та місцевість була полем битви. Адже знайдені загиблі мали саме бойові ушкодження: рани від мечів, списів та тупих ударів.

Усі загиблі були чоловіками, більшість — віком від 20 до 30 років. Здебільшого вони мали здорові зуби.

Кістки датували між 80 і 130 роками нашої ери. Це перевірили й за допомогою знайдених реліквій у могилі — обладунків, шоломів та цвяхів, які використовувалися в римському військовому взутті, відомому як каліги. А втім, найбільш показовим був іржавий кинджал, який використовувався між серединою I та початком II століття.

Дослідження триває. Поки що вдалося підтвердити, що лише один похований був римським воїном. Археологи сподіваються, що, зокрема, аналіз ДНК допоможе ідентифікувати решту бійців і те, на чиєму боці вони були.

«Найбільш ймовірна теорія на цю мить полягає в тому, що це пов’язано з Дунайськими кампаніями імператора Останній римський імператор із династії Флавіїв Доміціана — це 86-96 роки нашої ери», — сказала Адлер-Вельфль.

Міські археологи сказали, що відкриття також розкриває ранні ознаки заснування поселення, яке стане сучасною столицею Австрії.