Переговори в Стамбулі: 5 ключових моментів, про які варто знати
15 травня Володимир Зеленський чекатиме на володимира путіна в Туреччині. Чи приїде путін — поки невідомо.
Та навіть без цієї зустрічі це буде історична подія: українська та російська делегації можуть розпочати прямі переговори вперше з 2022 року.
Що обговорюватимуть, чому москва погодилася на прямий діалог із Києвом і чи можливе припинення вогню — розбиралося hromadske.
Чому путін хоче переговорів?
11 травня володимир путін заявив про готовність росії до прямих переговорів з Україною. Пресконференція завершилася о другій годині ночі за московським часом. Ніколи раніше російський керівник не виходив до преси так пізно.
«Пропонуємо відновити прямі переговори з Київським режимом у четвер, 15 травня, у Стамбулі, де вони були перервані у 2022 році», — заявив володимир путін.
Глава росії запевнив, що готовий до діалогу без попередніх умов, хоча раніше висував низку вимог: скасування указу Зеленського про заборону прямих переговорів з росією, доки путін є президентом, а також виведення українських військ з усієї території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, які росія внесла до своєї конституції як суб’єкти рф.
Заява путіна стала реакцією на заклик України, Німеччини, Франції, Великої Британії та Польщі запровадити 30-денне перемир’я, починаючи з 12 травня. Президент Франції Емманюель Макрон і канцлер Німеччини Фрідріх Мерц пообіцяли, що ЄС працюватиме разом зі Сполученими Штатами над посиленням санкцій проти росії, якщо москва не погодиться на припинення вогню без попередніх умов.
Утім на безумовне припинення вогню путін так і не погодився, зазначивши, що перемир’я можна обговорити під час переговорів. Дональд Трамп публічно закликав Україну не відмовлятися від перемовин. Здавалося, путіну вдалося перехопити дипломатичну ініціативу. Однак Володимир Зеленський приголомшив володимира путіна несподіваною пропозицією, яка поставила москву перед дилемою.
Зеленський, який раніше наполягав на припиненні вогню перед початком переговорів, змінив свою позицію і заявив, що готовий особисто зустрітися з путіним у Стамбулі. Дональд Трамп також не виключив свого візиту, якщо путін приїде.
Тож російський президент ризикує викликати невдоволення Вашингтона, якщо не продемонструє готовність до конструктивного діалогу на найвищому рівні. З іншого боку, якщо путін приїде до Стамбула, йому доведеться вести переговори під тиском Трампа, який вимагає припинення війни й не готовий чекати на російські поступки нескінченно довго.
Чому Стамбул?
кремль невипадково обрав для переговорів Стамбул, підготувавши Києву дипломатичну пастку. Саме тут навесні 2022 року українська та російська делегації провели прямі переговори на тлі наступу росіян на Київ.
У своєму нічному зверненні минулої неділі путін фактично запропонував повернутися до переговорів на основі так званої Стамбульської угоди, яку Україна відмовилася підписати три роки тому. Проєкт угоди передбачав:
- Скорочення Збройних сил України до 100 000 військових.
- Повне зняття міжнародних санкцій проти росії.
- Офіційний статус російської мови в Україні.
- Нейтральний статус та відмову України від вступу до НАТО та інших військових союзів, закріплену в Конституції. Крім цього, зобов’язання не розгортати іноземні військові бази та контингенти на українській території.
Після звірств росіян у Бучі Україна припинила переговори. Ймовірно, москва знову наполягатиме на виконанні вимог Стамбульської угоди, які Київ вважає неприйнятними.
Ще однією причиною проведення переговорів саме в Туреччині може бути безпека володимира путіна. Туреччина не є підписантом Римського статуту і не визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС). Це означає, що вона не зобов’язана виконувати ордер МКС на арешт володимира путіна через його причетність до депортації українських дітей.
Хто представлятиме Україну і росію?
Володимир Зеленський заявив, що готовий зустрітися лише з володимиром путіним, а не з іншими представниками російської делегації. Утім наразі путін не планує їхати до Туреччини, і кремль ухиляється від прямої відповіді щодо його участі.
«Я говорив із президентом Ердоганом. Ми зустрічаємося в Анкарі. Будемо чекати зустрічі з путіним. Якщо путін прилітає до Стамбула — ми летимо до Стамбула. У будь-якому разі, ми зробимо все, щоб ця зустріч відбулася. Якщо путін не з’явиться, це буде демонстрацією його неготовності до закінчення війни», — сказав Володимир Зеленський 13 травня.
москва поки що не оголосила склад російської делегації на переговори у Стамбулі. За даними американської газети Washington Post, росію представлятимуть міністр закордонних справ Сергій Лавров та помічник володимира путіна з питань зовнішньої політики Юрій Ушаков. Однак офіційного підтвердження цього наразі немає.
Україна також ще офіційно не оголосила повний склад своєї делегації. Очікується, що разом з Володимиром Зеленським до Туреччини приїдуть міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, голова Офісу президента Андрій Єрмак та міністр оборони Рустем Умєров.
Окрім української та російської делегацій, до переговорів долучиться американська сторона. До складу делегації входять держсекретар США Марко Рубіо та спеціальні представники Дональда Трампа – Стів Віткофф і Кіт Келлог.
Про що домовлятимуться?
Якщо стамбульські переговори таки відбудуться, кожна сторона матиме свій порядок денний. 14 травня Володимир Зеленський розповів, про що має намір говорити з володимиром путіним у Стамбулі.
«Якщо вдасться зустрітися з путіним, ми повинні вийти з політичною перемогою: припинення вогню, обмін полонених у форматі “всіх на всіх” або щось подібне. Без угоди про припинення вогню це буде провалом», — сказав Володимир Зеленський.
Представники росії також зробили кілька заяв щодо переговорів з Україною в Стамбулі. Так, заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков заявив, що темою переговорів стане забезпечення «надійного і стійкого врегулювання конфлікту з усуненням його першопричин» і визнання Україною входження окупованих територій до складу росії.
Водночас Рябков зазначив, що сумнівається в договороздатності Києва. Востаннє російська та українська делегації сиділи за одним столом і вели прямі переговори у Стамбулі 29 березня 2022 року.
Чого очікувати?
Відмова росії від тривалого припинення вогню робить прорив на переговорах у Стамбулі 15 травня малоймовірним. Кардинально різні позиції Києва та москви також не додають оптимізму.
Вочевидь, росія готова продовжувати війну до тих пір, поки має ресурси. Цього тижня президент росії вже двічі заявив, що загроза нових санкцій москву не лякає, а самі санкції завдають більше шкоди тим, хто їх вводить.
Лідери Євросоюзу демонструють готовність посилити санкції проти росії в разу відсутності прогресу на переговорах у Стамбулі. Утім головною інтригою лишається, чи готові Сполучені Штати підтримати жорсткий курс Європи щодо росії.
Падіння цін на нафту через тарифну війну між США та Китаєм змусило росію скоротити бюджетні витрати, оскільки зменшилися нафтові доходи, а дефіцит бюджету зріс. Однак після угоди між Вашингтоном і Пекіном про взаємне зниження мит, ціни на нафту почали зростати.
Доходи від продажу нафти та газу залишаються ключовим джерелом фінансування російського бюджету. У 2024 році надходження від експорту нафти сягнули 9,1 трильйона рублів (близько 112 мільярдів доларів). Зниження нафтових цін могло серйозно послабити здатність росії вести війну, але останні тенденції на ринку дозволяють москві почуватися більш впевнено.