Не заправлятися на «бочках»: що українцям радять робити після переходу на бензин зі спиртом

Директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн порадив не покладатися на дешеві пропозиції на ринку після травневого переходу на спиртовий бензин. Водночас він вважає, що ризиків заправитися неякісним пальним у великих мережах не буде — там готувалися до змін. 

Про це експерт розповів у Facebook.

На тлі нового закону ключові мережі, серед яких OKKO, WOG, AMIC, UPG, вже почали масований імпорт бензину Вміст біоетанолу становить не більше ніж 5%Е5 з Польщі, Литви, Німеччини та Румунії. Тож там ризику неякісного пального немає, запевняє Куюн. 

Однак, пояснив експерт, є й інший нюанс. Спирт — Здатність матеріалу поглинати водяні пари з повітря в результаті абсорбціїгігроскопічний, що з часом може призвести до розшарування на спирт, воду та низькооктановий бензин. 

Щоб цього не сталося, треба зачистити резервуари на нафтобазах і АЗС, бензовози, а також займатися моніторингом за допомогою спеціальних маркерів води, каже директор «А-95». У великих мережах ця робота тривала щонайменше останній місяць. Зокрема, там створили штаби оперативного реагування на різні ситуації. 

Водночас Куюн зазначив, що не знає, що роблять так звані економмережі й «інші периферійні гравці», тобто ті, в кого ціни нижчі за «Укрнафту». «Ті дива ціноутворення пов'язані в тому числі й з відсутністю систем контролю якості, відповідного обладнання та персоналу», — зауважив він. 

То які рекомендації? 

Передусім Куюн рекомендує щонайменше на травень і червень утриматись від купівлі «дешевого» бензину. «Він вам таким потім не здаватиметься», — зауважив директор «А-95». 

Також він пропонує не заправлятися на «бочках», бо там, мовляв, точно ніхто нічого робити не буде. 

Окрім того, експерт радить зберігати чеки та звертатися до компаній у разі виникнення якихось відхилень по якості.

Більше про перехід на бензин з біоетанолом

Вже з 1 травня всі українські АЗС муситимуть продавати бензин з обов’язковим вмістом 5% Біоетанол — це зневоднений етиловий спирт, який виробляють із зерна. Сировиною для виробництва також можуть бути картопля, цукрові буряки, батат, соргобіоетанолу. Ці зміни — частина євроінтеграційного процесу України, адже в ЄС діє аналогічна норма, покликана зменшити шкідливі викиди від автомобільних вихлопів.

Євген Котляров, керівник проєкту традиційних і відновлюваних видів палива групи компаній Vitagro, запевнив hromadske, що автомобіль і його технічні системи мають нормально сприйняти біоетанол у бензині.

Тим часом експерт з енергетики Геннадій Рябцев вважає, що на нинішню ціну бензину нова норма особливого впливу не матиме. Річ у тім, що Україна імпортує більшу частину бензину саме з ЄС, він уже надходить зі спиртом.

Аналітик Сергій Куюн теж вважає, що ціна бензину з біоетанолом може зрости несуттєво — десь на 0,5 гривні на літр.