FT: Десятки депутатів-«слуг» можуть не підтримати законопроєкт Зеленського, який повертає незалежність НАБУ і САП

Десятки народних депутатів від фракції «Слуга народу» можуть відмовитися голосувати за відновлення незалежності антикорупційних правоохоронних органів, побоюючись, що ті можуть використати повернуті повноваження для «помсти».

Про це пише Financial Times із посиланням на джерела. 

За словами трьох співрозмовників видання, близьких до президента Володимира Зеленського, до 70 народних депутатів від «Слуги народу» висловили своє невдоволення новим законопроєктом. 

«Люди бояться бути несправедливо притягнутими до відповідальності для помсти», — сказав один із топменеджерів парламентської фракції «слуг».

Такі побоювання нібито виникли після інтерв'ю голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександра Клименка для «Суспільного». Тоді на питання про підстави для ухвалення законопроєкту №12414, той відповів, що не знає цього, але всю інформацію збирають. 

«Ми розберемо всі ситуації, події, висловлювання, всі закиди, претензії на нашу адресу. До молекул. Ми відтворимо хронологію подій по секундах і дамо цьому всьому аналіз», — казав Клименко. 

Водночас він запевнив Financial Times, що тільки причетні до корупційних схем мають підстави боятися Національне антикорупційне бюро УкраїниНАБУ та САП. 

«Ми ніколи не займалися політичними переслідуваннями. Усі розслідування НАБУ та САП повністю базуються на фактах та доказах, а не на політичних позиціях чи голосах членів парламенту», — додав він. 

І хоча один з депутатів «Слуги народу» підтвердив, що багато членів парламенту висловили занепокоєння, на його думку, законопроєкт все одно має хороші шанси на ухвалення.

Як зазначив неназваний високопосадовець, кілька депутатів-«слуг» розглядають можливість відмови від своїх мандатів, аби не голосувати за новий законопроєкт.

Більше про новий законопроєкт

24 липня президент Володимир Зеленський заявив, що він погодив текст законопроєкту, який «гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання».

Згідно з текстом документа, який оприлюднили на сайті Ради, підпорядкування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) генеральному прокурору скасовується. Серед інших положень — обмеження впливу генпрокурора на НАБУ, інституційна незалежність САП, спрощення процедури призначення прокурорів. Детальніше читайте тут.

Появі цього документу передувало те, що увечері 22 липня президент підписав закон, що обмежує незалежність НАБУ та САП. За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».

На тлі цього рішення тисячі людей вийшли на акцію протесту в Києві та інших містах України. Учасники акцій скандували: «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба». Мітинги вже тривають чотири дні.