Шольц безкомпромісний щодо надання ракет Taurus. Але закликав Європу збільшити допомогу Україні

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Європа повинна й далі збільшувати допомогу Україні, навіть після схвалення великого пакета допомоги від США. А втім, дав зрозуміти, що не збирається змінювати думку щодо передачі ракет великої дальності Taurus — на це він не піде.

Про це він сказав після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком у Берліні, пише Wall Street Journal.

Обидва лідери пообіцяли продовжувати підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно». Заява пролунала на тлі схвалення Конгресом США законопроєкту з військовою допомогою Україні на 61 мільярд доларів. Шольц назвав це «обнадійливим і необхідним сигналом». 

«Але я також хочу чітко сказати, що рішення Сполучених Штатів не звільняє нас тут, у Європі, від завдання подальшого розширення підтримки України, щоб країна могла захистити себе від агресора», — наголосив він.

Крім того, канцлер Німеччини закликав європейські країни, які мають зенітно-ракетні комплекси Patriot, перевірити, чи можуть вони передати їх Києву. Сама Німеччина пообіцяла надати третю батарею Patriot.

Водночас, коли Шольца запитали, чи готовий він надіслати Україні ракети великої дальності Taurus, він відповів: «Що стосується системи озброєння, яку ви згадуєте, то моє рішення не зміниться».

Німецький канцлер наполягає, що ракети Taurus можна «відповідально» використовувати лише за участю німецьких солдатів, а цю «межу», за його словами, він не хоче переходити.

Зі свого боку Сунак, який теж пообіцяв нову військову допомогу Україні, високо оцінив зусилля Німеччини у сфері протиповітряної оборони, зокрема сказав, що «кожна країна має різне обладнання, яке вона може поставити на стіл».

Taurus від Німеччини

У лютому німецькі парламентарі рекомендували надати Україні «необхідні далекобійні системи озброєння та боєприпаси» для ударів по стратегічних об'єктах у далекому тилу росіян. Відповідну резолюцію подала на голосування парламентська коаліція.

За словами народного депутата Єгора Чернєва, формулювання про «зброю далекої дії» у тексті законопроєкту — це «езопова політична мова», а під цією зброєю мають на увазі саме крилаті ракети Taurus.

Однак заступниця лідера фракції Соціал-демократичної партії Німеччини Габріела Генріх заявила, що формулювання резолюції не обов'язково означає Taurus: «Це питання інтерпретації [...] Факт такий: наразі ми не провели червону лінію».

Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції 25 лютого заявив, що Taurus — це «дуже важлива» зброя для України. Щодо того, чи передадуть Україні ці ракети він сказав, що порядок ухвалення рішення щодо будь-яких видів зброї завжди починається від США.

«Я не про те, що канцлер [Німеччини] залежить від президента США. А про те, що порядок дій щодо рішення тих чи інших видів зброї завжди був такий», — зазначив він.

Однак канцлер Німеччини Олаф Шольц категорично виступив проти можливої передачі Україні далекобійних ракет Taurus, бо вважає, що це втягне країну у війну з росією.