Прорив у «сіру зону», посилені обстріли та евакуація: що відбувається на півночі Харківщини
10 травня російські війська прорвали кордон поблизу прикордонних населених пунктів Харківщини. Цьому передували кілька місяців побоювань, які лунали звідусіль, щодо майбутнього наступу росіян, однією з цілей якого називали Харків.
Поки що бойові дії точаться на кордоні: рф уже «прозвітувала» про захоплення кількох сіл, тим часом українська сторона каже, що ворога локалізували в «сірій зоні». Утім, з населених пунктів поблизу почали евакуйовувати людей. Що відбувається на Харківщині та де росіяни активізували свій наступ — читайте в матеріалі hromadske.
Як усе починалося
У ніч проти 10 травня російські війська почали посилено обстрілювати північ Харківщини, зокрема місто Вовчанськ. За словами керівника обласної військової адміністрації Олега Синєгубова, тоді через кордон також намагалася прорватися одна диверсійно-розвідувальна група, однак без успіху: українські військові не втратили «жодного метра».
Ближче до ранку росіяни спробували піти в наступ вже під прикриттям бронетехніки. У Міноборони запевнили, що атаки відбили, а на ділянку спрямували резервні підрозділи для посилення оборони.
Президент Володимир Зеленський підтвердив нову хвилю наступальних дій російської армії на Харківському напрямку, сказавши, що командуванню відомо про обсяг сил росіян та їхній задум.
Наприкінці доби Генштаб заявив про те, що росіяни вклинилися в лінію української оборони. Тоді також повідомили про бої за прикордонні населені пункти так званої сірої зони — Стрілечу, Пильну та Борисівку. Зіткнення також фіксували біля населених пунктів Олійникове та Огірцеве.
За словами голови Ради резервістів Сухопутних військ Івана Тимочка, ця «сіра зона» утворилася ще у 2022 році після успішного Харківського контрнаступу. Там не могли закріпитися ні українські, ні російські війська через постійні артилерійські обстріли та зіткнення з ДРГ. Після активізації наступальних дій росіян ця зона не розширилася, а тих окупантів, хто туди зумів прорватися, там «локалізували», запевняли в оперативно-стратегічному угрупованні військ «Хортиця».
російське Міноборони вже наступного дня після початку наступу заявило про захоплення Стрілечої, Пильної, Борисівки, Огірцевого та Плетенівки. Те саме згодом підтвердили й аналітики проєкту DeepState, додавши, що росіяни намагаються рухатися в бік Липців та Вовчанська.
Крім того, військові підрозділу Національної гвардії «Гострі Картузи» розповідали, що відступили з позицій через великий натиск росіян, які «вмирають пачками, але все одно давлять і місцями досягають успіху».
Наступ чи ІПСО?
Речник ОСУВ «Хортиця» Назар Волошин стверджував, що наступу росіяни не проводять, а активізація військ рф на кордоні з Харківською областю — це, мовляв, ворожа інформаційно-психологічна операція. Її мета — посіяти паніку й завадити командуванню ЗСУ перекидати власні резерви на інші напрямки фронту на сході України.
Тим часом в Інституті вивчення війни вважають, що своїми діями росія, імовірно, намагається створити буферну зону для захисту Бєлгорода від обстрілів. У Раді національної безпеки США також впевнені, що російські наступальні дії є спробою створити невелику буферну зону вздовж кордону. Там також висловили сумнів, що росія здатна на «серйозний прорив», однак не виключили, що вона може досягти «подальших успіхів найближчими тижнями».
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський назвав ситуацію на Харківщині «суттєвим загостренням». За його словами, ситуація складна, але українські підрозділи намагаються утримати позиції та завдають ворогу ураження.
Як реагує українська влада?
На тлі російських наступальних дій на Харківщині почали евакуацію мешканців з охоплених боями територій. Цим займається Координаційний гуманітарний центр при Харківській ОВА спільно з благодійними організаціями, обласною та місцевими військовими адміністраціями.
За дві доби загалом вдалося евакуювати понад 4 тисячі людей, повідомляв керівник ОВА Синєгубов. Їх за потреби розселяють у місцях тимчасового проживання та надають їм іншу допомогу.
В одному з міст, звідки наразі відбувається евакуація, — Вовчанську — зруйновано більшу частину центру міста. У місті немає газопостачання, також ускладнена ситуація з постачанням ліків та наявністю мобільного зв’язку. Там тривають обстріли: росіяни активно використовують Керовані авіабомбиКАБи, Ракетні системи залпового вогнюРСЗВ та ударні Безпілотні літальні апаратиБпЛА.
Кореспондентка hromadske Ксюша Савоскіна розповідала, що Вовчанськ «весь у диму». Його вулиці порожні, і в самому місті чи поблизу нього чути звуки обстрілів. Недалеко від журналістів hromadske «відпрацював» російський танк — кажуть, ворожий дрон помітив їх та групу евакуації, з якою вони перебували.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.«Ми тільки підʼїжджали до міста і бачили вже, що навколо все в диму — дорога, ліс, подекуди пожежі серед лісу», — пригадувала вона.
За словами журналістки, бої тривають уже на околиці міста, тобто за кілька кілометрів від кордону з рф. Крім того, за її даними, за 12 травня лише з Вовчанської громади вивезли понад 100 людей, які самотужки виїхати не можуть. За минулі два дні вдалося евакуювати ще 470 мешканців громади.